Važno je razgovarati o mentalnom zdravlju
Na inicijativu Ministarstva zdravlja i Republičke stručne komisije za mentalno zdravlje, od 2022. godine, mesec jun proglašen je Nacionalnim mesecom mentalnog zdravlja u Republici Srbiji.Promocija mentalnog zdravlja i prevencija mentalnih poremećaja i bolesti je sastavni deo Agende održivog razvoja usvojene od strane Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija 2015. godine, a jedan od ciljeva je da se do 2030. godine za trećinu smanji prevremeni mortalitet od hroničnih nezaraznih bolesti kroz prevenciju i terapiju, kao i promociju mentalnog zdravlja i blagostanja.
Mentalno zdravlje je deo opšteg zdravlja i definiše se kao „stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može da se nosi sa normalnim životnim stresom, može da radi produktivno i plodno i sposoban je da doprinosi zajedniciˮ.
Svetska zdravstvena organizacija globalno ističe da nema zdravlja bez mentalnog zdravlja. Mentalno zdravlje je jedan od prioriteta javnog zdravlja s obzirom da opterećenje koje mentalni poremećaji uzrokuju u zdravstvenom, socijalnom i ekonomskom smislu.
Preporuke za unapređenje mentalnog zdravlja i prevazilaženje stresa: Nemojte preuveličavati male probleme. Promenite ugao posmatranja. Nemojte se opterećivati porazima i neuspesima iz prošlosti. Nemojte se brinuti o stvarima koje bi se mogle dogoditi u budućnosti. Usmerite se na sadašnjost. Živite sada i ovde. Nađite vremena za odmor i relaksaciju ali svakog dana. Prihvatite teškoće sa humorom jer „Smeh spašava od užasa.ˮ Pravilno se hranite. Budite fizički aktivni. Podelite sa bliskom osobom ono što vas muči. Imajte hobi i interesovanja. Nemojte koristiti lekove, alkohol i cigarete da biste rešili ili umanjili probleme. Naučite da izvore svog zadovoljstva nalazite u svakodnevnom životu. Ukoliko vam ništa od navedenog ne pomaže, potražite stručnu pomoć kod psihijatra, psihologa ili psihoterapeuta koji će sigurno naći najbolji lek za vaše probleme.
Važno je razgovarati o mentalnom zdravlju kako ovaj pojam ne bi bio pogrešno shvaćen i predstavljao tabu temu. Ljudi često ne potraže stručnu pomoć, jer se plaše stigmatizacije, i na taj nači zapostavljaju svoje mentalno zdravlje.
Zavod za javno zdravlje Požarevac, u saradnji sa kolegama i saradnicima u domovima zdravlja, opštim bolnicama i lokalnim zajednicama na teritoriji Braničevskog i Podunavskog okruga, podržava i koordinira sve zdravstveno vaspitne aktivnosti u cilju promocije, očuvanje i unapređenje mentalnog zdravlja.
Foto: Ilustracija/Pixabay
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest