Izazovi osoba koje koriste znakovni jezik
Gluve i nagluve osobe u Srbiji svakodnevno su suočene sa izazovima u obrazovanju, socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti i informisanju. Najveći problem je, kažu, nedovoljno profesionalnih tumača znakovnog jezika.U celom svetu i kod nas nažalost brojni su izazovi sa kojima se suočavaju osobe sa oštećenjem sluha i govora. Njihov invaliditet nije fizički vidljiv, ali već pri prvom susretu sa drugima, nailaze na mnogo izazova. Pre svega tu je jezička barijera. Sa problemima se sreću na ulici, u državnim i javnim institucijama, obrazovnim ustanovama i medijima
U tom trenutku najvažnijaje bila pristupačnost i dostupnost informacija, izazovi su brojni i u obrazovanju,a samim tim i zaposlenju osoba s invaliditetom.
Zakonska regulativa se razlikuje od države do države
Jedan od izazova koji je naročito primetan poslednjih godinaje gašanje lokalnih organizacija. Trenutno prelazno rešenje u takvim slučajevima ukrupnjavanje organizacija.
Zlatca Todorović, predsednica međuopštinske organizacije gluvih i nagluvih u Požarevcu več sedam godina, radi i kao tumač u Požarevcu, ali putem novog SOS programa daje podršku gluvim i nagluvim osobama u Celoj Srbiji.I po svemu sudeći dolično se snalazi u toj ulozi
Međuopštinsko udruženje gluvih i nagluvih u Požarevcu koje pokriva Braničevski okrug ima 850 članova i samo jednog prevodioca i jednog tumača za znakovni jezik.
Ovaj projekat je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest