Hranu čuvajte u frižideru kako bi izbegli trovanje
Na visokim temperaturama hrana se brže kvari, bakterije lako stižu u organizam i izazivaju trovanje. Koliko dugo držati hranu u frižideru, kako je čuvati i šta treba izbegavati tokom vrelih dana?Tokom vrelih letnjih dana, svaka obaveza nam postaje dodatno teža. Pritom, moramo misliti i na ishranu, koja ne sme biti obilna, a najvažnije je čuvanje hrane, kako bismo izbegli trovanje.
Čuvanje hrane u frižideru je, svakako, obavezno, posebno tokom letnjih meseci.
Različite namirnice u zavisnosti od svog sadržaja, da li imaju veći procenat šećera, proteina, masti se različito čuvaju.
Kolika doza mikroorganizama je potrebna da izazove oboljenje, ne može se prezicirati, za neke je potrebna jako mala infektivna doza, za neke veća. Uzročnici kod crevnih bolesti mogu biti bakterije stafilokoke, klostridija, kampilobakterije, salmonela.
Trebalo bi da vodimo računa na rok trajanja namirnica kada su ovako visoke temperature.
Oko 20 procenata svih zaraznih bolesti u kompletnom oboljevanju čine crevne bolesti, kod kojih je izazivač hrana, pa i voda.
U svetu milijardu ljudi godišnje oboli od neke crevne bolesti, pet miliona dece do pet godina starosti godišnje umre od crevne bolesti gde je put prenošenja bio u hrani.
Postoje neka pravila, koliko možemo kuvana jela ili sirove namirnice da čuvamo u rashladnim uređajima. Jaja u ljusci se čuvaju od tri do pet nedelja. Tvrdo kuvana jaja čuvaju se sedam dana.
Suhomesnati proizvodi, naročito oni rezani, maksimalno od tri do pet dana. Variva, supe, gotova jela od tri do četiri dana. Piletina, riba jednog do dva dana. Iznutrice od jednog do dva dana. Dimljena riba, kao što je losos do 14 dana. Slanina, sedam dana.
Foto: Ilustracija/Pixabay
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest