VIRUS ZAPADNOG NILA U POŽAREVCU ODNEO PRVU ŽRTVU
PREMA PODACIMA IZ ZAVODA ZA JAVNO ZDRAVLJE NA TERITORIJI BRANIČEVSKOG I PODUNAVSKOG OKRUGA REGISTROVAN JE ODREĐENI BROJ LJUDI ZARAŽENIH VIRUSOM ZAPADNOG NILA A PALA JE I Prva žrtva OVOG VIRUSA KOJI SE PRENOSI UBODOM KOMARCAVirus Zapadnog Nila odneo je prvu žrtvu na području Braničevskog okruga, starosti ispod 60 godina. Prema podacima Zavoda za javno zdravlje Požarevaca po rečima doktorke Vere Joković Kostić epidemiologa iz Zavoda za javno zdravlje, od 1.juna do polovine novembra sprovodi se sezonski nadzor nad ovim infektivnim virusnim oboljenjem a trenutno je u tendenciji porasta.
Simptome “groznice Zapadnog Nila” teško je prepoznati, jer su nalik simptomima gripa i prehlade naglašava Joković, a može se javiti i teža klinička slika. Sklonost ka razvijanju teže kliničke slike imaju osobe starije od 65 godina, kao i osobe koje imaju neku hroničnu bolest, kao što su problemi sa srcem, krvnim sudovima, dijabetes ili sa hronično oslabljenim imunološkim sistemom. Simptome “groznice Zapadnog Nila” teško je prepoznati, jer su nalik simptomima gripa i prehlade.To su: povišena temperatura, glavobolja, umor i bol u zglobovima. Ponekad može da se pojavi osip na koži, oticanje limfnih čvorove i bol u očima. U retkim slučajevima ova groznica može izazvati upalu moždane kore, odnosno meningitis i encefalitis.
U 80% slučajeva, bolest prolazi nezapaženo, asimptomatski. Kod svake pete osobe simptomi nalikuju gripu ( povišena temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima) ili dolazi do nekog prolaznog otoka limfnih žlezda i pojave osipa. Međutim, na 150 obolelih, jedan osoba pokazuje težu kliničku sliku (pretežno je to meningitis ili meningocefalitis), što zahteva hospitalizaciju i nešto duži tretman i oporavak.
Prevencija se svodi na sprovođenje sistematskog zaprašivanja komaraca od strane ovlašćenih stručnih službi. Zatim, izbegavanje izlaganja komarcima u vreme kad su najaktivniji, u sumrak i zoru. Izbegavanje područja sa velikim brojem insekata(šume, močvare). Nositi odeću koja pokriva ruke i noge. U zatvorenim prostorima koristiti zaštitne mreže na prozorima i vratima.
Takođe, smanjenje broja komaraca na otvorenom gde se boravi ili radi, postiže se isušivanjem izvora stajaće vode kako bi se sprečilo njihovo razmnožavanje. Najmanje jednom nedeljno treba isprazniti vodu iz posude za cveće, posude za hranu i vodu za kućne ljubimce, kanti, buradi, limenki, i dr.
Kada je broj obolelih u pitanju na teritoriji braničevskog i podunavskog okruga, doktorka ističe da se klinička slika svakog trenutka menja i u Požarevcu je treutno 8 registrovanih slučajeva a na teritoriji podunavskog okruga 12 slučajeva i 1 smrtni slučaj.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest