U GOLUBAČKOM KRAJU POČELA BAGREMOVA PAŠA
Stabilizacijom vremenskih prilika i prestanak obilnijih padavina početkom ove sedmice i povećanje dnevnih temperatura, u opštini Golubac počeo je da cveta bagrem pa su pčelari izveli košnice na prvu, najvažniju ispašu u godini. Ukoliko ste dobro pripremili pčelinja društva preko zime, zaštitili od varoe i nozeme ne bi trebalo da imate veće probleme oko ispaše.Cvetanje bagrema u ranijem ili eventualno srednjem prosečnom terminu cvetanja pogodno je za rano formiranje rojeva, što posebno odgovara onima koji žele da uvećaju pčelinjake i nadoknade zimske gubitke. Oni će se unapred pripremiti za to: obezbediti košnice, odgajiti ili rezervisati matice i rojeve.
-Pčele su dobile signal iz prirode da se priroda budi, međutim nisu mogle da iskoriste prve medonoše. One pčele koje su bile dobro pripremljene za zimu i imale dobre zalihe, uspešno su krenule u obnovu društva. Prva ozbiljnija medonoša, dženerika, je ove godine izostala, Ona nama pčelarima jako znači zato što ima prvu veliku količinu nektara koju mi možemo da iskoristimo u većoj ekspanziji pčelinje zajednice pa našom tehnologijom pomažemo da brže razvije svoje leglo, kažu pčelari Opštine Golubac.
Za pčelare bagrem je jedna od najvažnijih paša. Za pčele je jako bitno da dolazi veća količina nektara a za samog pčelara je prvi višak meda koji može da izvrca da bi imao nekog prihoda od pčelinje zajednice.
– Bagrem brzo raste i skromnih je zahteva u pogledu kvaliteta zemljišta. Veoma je osetljiv na kasne prolećne mrazeve, pa se ponekada desi da cvetni pupoljci potpuno izmrznu, tako da izostane cvetanje na pojedinim lokacijama. Ako se tome doda da bagrem cveta za vreme promenljivog prolećnog perioda, tako da kiša, hladnoća i vetar po nekada danima ne dozvoljavaju pčelama da izleću iz košnica, onda su u takvim prilikama neminovna velika razočaranja pčelara u ovu pašu,tvrdi pčelar Dragan Forunović- Loše raspoloženje se može ublažiti jedino seobom košnica na druge lokacije, gde bagrem nije izmrzao, kao i na terene gde cvetanje počinje kasnije…
Bagrem cveta obilno, najčešće od početka maja pa do kraja juna, 40-45 dana posle kretanja prvih pupoljaka. Početak cvetanja zavisi od klimatskih prilika, nadmorske visine, sorte, konfiguracije terena, od stepena osunčanosti površina pod bagremom, sastava zemljišta itd. Na vreme cvetanja bagrema znatno utiču prethodne klimatske prilike, tako da početak cvetanja na istom području iz godine u godinu može da varira i do 15 dana. Zbog navedenih činjenica u jednoj sezoni mogu, sa istim pčelinjim društvima, da se koriste dve, pa i tri bagremove paše. Česte i ponekad obilne padavine i temperature niže od proseka karakterisale su prethodni mesec. Iz tog razloga, pčelinje paše u aprilu (voćna, perko i druge) nisu najbolje iskorišćene, a društva, posle početnog burnog razvoja, sporo su se razvijala ili su ušla u stagnaciju. Krajem aprila praktično nisu imala mnogo više legla nego na početku aprila, jedino se broj pčela povećao. Potrošnja hrane tokom kišnih dana je bila znatna i moglo se desiti da društva koja su imala nedovoljne zalihe meda ostanu bez hrane, da gladuju, a u ekstremnim slučajevima i da uginu. I zalihe polena su istrošene, ali pčele nastoje da iskoriste svaki pogodan trenutak da donesu polen u košnicu.
Po izjavama stručnjaka na osnovu razvoja bagremovih pupoljaka u martu i početkom aprila, cvetanje bagrema se očekivalo već oko 20-25. aprila, međutim, zbog hladnog perioda koji je usledio, cvetanje je znatno odloženo, ali se još uvek svrstava u rano cvetanje. Može se računati da je na području opštine Golubac bagrem u nizijskim delovima cvetao oko 1. maja, odnosno dan-dva pre ili posle 1. maja. U višim predelima cvetao je kasnije, što je pogodno za iskorišćavanje paše. Važna i zaista osobena karakteristika cvetanja ove godine je da na jednom istom terenu, u krugu od možda stotinak metara, početak cvetanja bagrema može da varira 5-7, pa i više dana, a ako se računa šire područje, krug od nekoliko kilometara, početak cvetanja se može razlikovati i za više od 10-12 dana. To će usloviti da cvetanje bagrema ove godine traje mnogo duže nego obično, u nizijskim krajevima najmanje 15 dana, a u brdovitim i do 20 dana pa možda i duže.
-Zbog toga, niske temperature sa kišom, koje su obeležile početak maja, ne moraju da previše brinu pčelare jer će posle nastupiti lepo vreme koje se poklapa sa maksimumom cvetanja i medenja bagrema. Čist prirodan bagremov med je načinjen isključivo od nektara bagremovog cveta. Ovaj med je cenjen u Evropi zbog njegovog blagog ukusa i zlataste boje. Zbog njegove osobine da se veoma sporo ušećeri, odličan je za upotrebu sa onim namirnicama koje ga zahtevaju u tečnom stanju, kažu stručnjaci.
Bagremov med je čist, tečan i veoma lagan med i zbog toga je idealan za decu, ali ne mlađu od 12 meseci. Kada se nađe u ustima, oseća se njegov sladak ukus belog cveta bagrema.
Lj.Nastasijević
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest