
U 2021. godini 11 parova iskoristilo naknadu za vantelesnu oplodnju
Grad Požarevac je opredelio 4.800.000 miliona na ime naknade za vantelesnu oplodnju u 2021. godini, na koju je imalo pravo 12 parova.Pravo na naknadu za vantelesnu oplodnju u 2021. godini imalo je 12 parova, a 11 je to pravo iskoristilo. Ukoliko ima interesovanja za više parova, grad će i to finasirati.
Parovima se sredstva u iznosu od po 400.000 dinara odobravaju po predračunu klinika koje imaju zaključene ugovore sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranjem i to najviše dva puta iz sredstava budžeta grada Požarevca.
Požarevac je jedan od 36 lokalnih samouprava koje je u 2021. godini dodeljivao naknade za vantelesnu oplodnju. Krstić ističe da su pravo na naknade imale i žene koje su dobile jedno dete iz postupka vantelesne oplodnje, a nisu iskoristile oba puta ili jedan pokušaj u postupku vantelesne iz sredstava budžeta Grada Požarevca. One su dobile pravo na preostali broj pokušaja postupka vantelesne oplodnje sredstvima iz budžeta Grada, radi dobijanja drugog deteta.
Dok je u drugim sredinama granica za dobijanje naknade za ženu do 43 godine starosti, u Požarevcu je 45.
VTO transfer u licenciranim klinikama košta oko 250.000 dinara, ali je grad Požarevac povećao iznos naknade na 400.000 kako bi se pokrili troškovi analiza i terapije.
Novac se ne isplaćuje parovima, nego se napravi ugovor sa određenom klinikom, koja dostavi predračun. Neke od klinika čije usluge koriste parovi sa teritorije grada Požarevca su Specijalna ginekološka bolnica „Ferona“, Novi Sad, specijalna ginekološka bolnica „Genesis“, Novi Sad i specijalna ginekološka bolnica Beograd-centar za vantelesnu oplodnju.
Krstić kaže da se proces ostvarivanja prava na naknadu za VTO brzo sprovodi.
Uslovi koje parovi moraju da ispune su da jedan od partnera ima državljanstvo Republike Srbije, da par ima prebivalište, odnosno boravište na teritoriji grada Požarevca, da par ispunjava zdravstvene kriterijume koje je propisala Republička stručna komisija Ministarstva zdravlja za vantelesnu oplodnju i asistiranu reprodukciju, da žena ili muškarac imaju neplodnost i pored odgovarajućeg lečenja, da je po odluci Republičke stručne komisije, par bio uključen u postupak vantelesne oplodnje bez uspeha u prethodna tri pokušaja iz sredstva budžeta Republike Srbije, ili da pacijentkinja nije bila upućivana na vantelesnu oplodnju o trošku RZZO, a da je prema medicinskom nalazu to jedini način da dođe do željene trudnoće. Takođe je neophodno da se postupak vantelesne oplodnje vrši u izabranoj ustanovi na teritoriji RS, kao i da žena u momentu podnošenja zahteva nije navršila 45. godinu života.
Zahtev za ostvarivanje prava za naknadu troškova podnosi se Odeljenju za društvene delatnosti Gradske uprave Požarevac.
Grad Požarevac je i za 2022. godinu opredelio 4.800.000 dinara na ime naknade za vantelesnu oplodnju.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest