SVAKODNEVNIM PLIVANJEM PROTIV DEPRESIJE
   2 Sep 2019, 11:53        Sat Tv    Maja Stepanović


SVAKODNEVNIM PLIVANJEM PROTIV DEPRESIJE

Kada je u pitanju depresija, plivanje ima isti efekat kao i antidepresivi jer povećava nivo energije i smanjuje umor. Istraživanja su pokazala da na taj način štitimo mozak od depresije.

Pored tela, plivanjem se trenira i mozak, i na taj način se borimo protiv depresije!

30 minuta plivanja, svaki dan, pospješujemo krvotok i dotok kiseonika u ćelije mozga kao i drugih delova tela. Međutim, jedna od najvažnijih posledica redovnog plivanja je duševno blagostanje a to je najbolja vest za milione obolelih od depresije. Plivanje je tehnika samopomoći dostupna skoro svima.
Dr. James Blumenthal s američkog univerziteta Duke dokazao je da četveromesečni program vežbanja odstranjuje ili bitno smanjuje depresivne simptome kod 65 posto pacijenata. Terapijski učinci nastupili su kasnije u poređenju sa lekovima, ali su se zadržali duže od učinaka antidepresiva.

Ono što je presudno jeste da se vežba kontinuirano, po mogućnosti svakodnevno, bar 30 minta, utvrdili su škotski naučnici sa Univerziteta u Stirlingu.
Druga studija na Teksaškom univerzitetu, pokazala je da redovno plivanje pojačava učinke antidepresiva, koliko i dodavanje drugog antidepresiva i to kod 48 posto ispitanika.

Za borbu protiv depresije najodgovorniji su endorfini koji nastaju u organizmu za vreme plivanja a deluju kao analgetici i antidepresivi.

Terapija plivanjem je prava stvar za vas- blagostanje za telo i za mozak.



Slične vesti

Jana obara rekorde u plivanju i gomila medalje, šta bi tek bilo da ne mora da putuje svaki dan na trening

2 Sep 2023, 10:00

Devojčica Jana Jovanović obara državne rekorde u plivanju i sa takmičenja se ne vraća bez medalja. Ona je i istovremeno…

Miloš Jović iz Požarevca prvi doplivao do Časnog krsta na "Topoljaru" u Kostolcu

19 Jan 2023, 13:41

Tradicionalno plivanje za Časni krst na Bogojavljenje organizovano je i u Kostolcu na Dunavcu na plaži „Topoljar“…

Požarevački plivači osvojili nekoliko medalja na takmičenju na Gradskom bazenu

1 Aug 2022, 10:36

Pod pokroviteljstvom Grada Požarevca, a u organizaciji plivačkih klubova "Tri svim" i "Delfin 012" i…

Postavite komentar



    Nema komentara za ovu vest

Pretraga

PREUZMI ANDROID APLIKACIJU

sattv-android-aplikacija

Najčitanije vesti

Najnovije vesti

KulturaCentar za kulturu u Kučevu uspešno…

Centar za kulturu ,,Dragan Kecman’’ u Kučevu u saradnji sa Sportskim savezom,Turističkom…

26 Sep 2023, 14:32

DruštvoDan škole Požarevačke gimnazije

Požarevačka gimnazija zagazila u sedamnaestu deeniju postojanja i rada  Prilika da se…

26 Sep 2023, 14:00

DruštvoDan čistih planina je svaki dan…

Svetski dan čistih planina, već više od 20 godina, obeležava se 26. septembra. Ekološki…

26 Sep 2023, 13:57

Kursna lista