
Srbija zakoračila u "zelenu tranziciju", put ka čistoj energiji neminovnost
Poručuje se da je put ka čistoj energiji neminovnost, mora biti pravedan, planiran i uz zaštitu najsiromašnijih. U skladu sa pariskim klimatskim dogovorom pokrenut je projket za smanjenje štetnih emisija i zavisnosti od uglja. Sa više od milion dolara finansira ga Vlada Japana.Istraživanje "Programa Ujedinjenih nacija za razvoj" pokazuje: dve trećine naših građana smatra da ekologija ima primat nad ekonomijom, pet posto se zalaže za ravnotežu, a 12 posto ekonomiju stavlja na prvo mesto.
"Četiri petine građana Srbije je svesno da je čovek, to jeste ljudski faktor razlog klimatskih promena i to je plodno tlo na kome će ovaj projekt sprovoditi svoje aktivnosti", kaže vođa tima za vitalni razvoj "UNDP" Žarko Petrović.
Ambasador Japana u Srbiji Takahiko Kacumata smatra da Srbiji treba pružiti pomoć u inovativnim investicijama u zelene tehnologije.
"Japan je posvećen ulaganju u čiste tehnologije i ovaj projekat podržava i ekonomske reforme zemalja Blakana u procesu pristupanja Evropskoj uniji", ističe ambasador Japana. "
Program Ujedinjenih nacija za razvoj" ukazuje na to da Srbija mora savladati tri izazova: prvi - klimatske promene jer ugrožavju proizvodnju hrane i snabdevanje vodom u čitavom regionu, drugi - tržišna nekonkurentnost zbog korišćenja fosilnih goriva i treći - snabdevanje energijom što diktira razvoj zemlje.
"Tranzicija neće biti laka, jer preko 70 odsto energije dolazi iz fosilnih goriva. U takvoj proizvodnji struje angažovano je 25.000 ljudi, što znači da im treba prekvalifikacija. Prelazak na čistu energiju pogađa najsiromašnije pa je cilj projekta da se obezbedi njihova zaštita", naglašava stalni predstavnik "UNDP" u Srbiji Fransin Pikap.
Iz Vlade poručuju da se već rade na smanjenju energetskog siromaštva i obezbeđivanju najefikasnijeg grejanja domaćinstava.
"Zelena agenda nije omča oko vrata, kako često može da se čuje u javnosti. Zelena agenda je način, ključ, model prevazilaženja problema i jedan potpuno novi izvor energetske i nacionalne moći naše zemlje i svake druge zemlje koja kreće u taj proces", objašnjava ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.
Nadležni obećavju da će do kraja godine Srbija imati i "Nacionalni plan za klimu i energetiku" i "Strategiju razvoja energetike do 2050".
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest