
SRBIJA NA ŠESTOM MESTU U EVROPI PO STAROSTI STANOVNIŠTVA
U KABINETU NAČELNIKA BRANIČEVSKOG OKRUGA ALEKSANDRA ĐOKIĆA, ODRŽANA JE KONFERENCIJA ZA MEDIJE, POVODOM POSETE ČLANOVA KABINETA MINISTRA BEZ PORTFELJA SLAVICE ĐUKIĆ DEJANOVIĆ, U VEZI IZRADE STRATEGIJE DEMOGRAFSKE I POPULACIONE POLITIKE REPUBLIKE SRBIJE.

Prosečna starost stanovništva u Srbiji je skoro 43 godine i naša zemlja je na šestom mestu u Evropi po starosti stanovništva. Zbog negativnog prirodnog priraštaja, ali i migracija, Srbija godišnje izgubi grad veličine oko 36.000 stanovnika. Kako bi se nepovoljna demografska slika promenila Vlada Srbije formirala je ministarstvo koje će se baviti tom problematikom.

Obzirom da je u Braničevskom okrugu zabeležen negativan priraštaj a posebno u Golubcu I Kučevu a u Žabarima je zabeležena velika stopa smrtnosti ovo su podaci koji zahtevaju ozbiljniju analizu. Tim povodom kabinet načelnika Braničevskog okruga Aleksandra Đokića posetili su članovi kabineta ministra i predstavnici lokalnih samouprava iz celog okruga.
Načelnik braničevskog okruga nam je predstavio značaj ove teme.

Marjan Jovanović –saradnik iz kabineta ministra bez portfelja Slavice Đukić Dajanović je predstavio detalje planiranih projekata.
Čak 18,7 odsto stanovništva danas starije je od 65 godina, prosečna starost je 42,7 godina pa nas to svrstava na šesto mesto u Evropi po starosti stanovništva.
Đukić Dejanović je podsetila da je 2008. godine urađena Strategija podsticaja rađanja, da će ona u ovoj godini biti revidirana, te da će se osim postojećih rešenja baviti još migracijama i aktivnim starenjem.
U sklopu aktivnih mera za povećanje rađanja, ministarka je podsetila da je RFZO potpisao ugovor sa pet državnih i 11 privatnih klinika za vantelesnu oplodnju, gde će moći da se obavi do 4.300 procesa.
U ovoj godini počeće realizacija četiri pilot projekta podsticanja rađanja, sve u skladu sa potrebama mladih parava u različitim delovima Srbije.
Primećeno je da majke u Beogradu dosta vremena izgube dok dete odvedu u vrtić ili školu, pa će se raditi na tome da dete predaju asistentima na pragu kuće koji će ih voditi i vraćati iz vrtića organizovanim prevozom.
Drugi model je jug Srbije gde će se podsticati proizvodnja i pokušati da ekonomski ojačaju porodicu, kako bi se odlučila na rađanje. Posebne mere predviđene su za Vojvodinu i centralnu Srbiju.
„Revidiranje strategije, četiri pilot projekta, biće realizovani u ovoj godini, kao i anketiranje oko 5.000 zaposlenih, koji će sugerisati koji su to modeli kako da se uskladi roditeljstvo i posao“
Poslodavce treba podsetiti na zakonske mogućnosti kliznog radnog vremena, rada od kuće.
Kada se sprovedu sve planirane aktivnosti, naredne godine biće godina davanja predloga za izmenu zakonske regulative.

0 Komentara
Nema komentara za ovu vest