
Smotra narodnog stvaralaštva "Homolski motivi" u Kučevu
U toku je 54. Smotra narodnog stvaralaštva „Homolski motivi“ u KučevuPre više od pet decenije bačen je plemeniti, brušen malen kamen u mirne vode Zvižda i Homolja, brdovitog Ključa i ljute Krajine, raspevanog Levča i Resave, razigrane Jasenice i valovite Šumadije, ravnog Stiga i Pomoravlja. Krugovi se raširiše. Na poziv se odazvaše igrači, svirači i pevači. Tako nastadoše Homoljski motivi, prva i najveća svetkovina narodnih umetnika u Srbiji, koja će trajati dok oni traju. Izložbom umetničkih fotografija „Povratak korenima i tradiciji“, Milice Padni počela je 54. Smotra narodnog stvaralaštva „Homoljski motivi“ u Kučevu. Milica se sa porodicom privremeo vratila iz Australlije
Inspiracija za izložbu kod umetnice je nastala kao plod nostalgije za Stbijom i i rodnim Kučevom i veza sa tradicijom i korenima joj je veoma važna Fotografije su nastale za veoma kratko vreme

U autentičnom ambijentu porodične kuće Anđelkovića, posle dve godine pauze, pucanj iz trešnjevog topa ( istim kakve su u 1. srpskom ustanku koristili Karađorđevi ustanici), simbolično su otvoreni 54. Homonjski Motivi. Četvrtak u nedelji u kojoj su Motivi, već tri decenije, tradicionalno je vezan za stavralaštvo Petra Anđelkovića, koji tada predstavlja sve ono što je stvarao od prethodne Smotre. Zbog korone, to je sada predstavljalo period od dve godine. Prilikom otvaranja izložbe "U slavu grobnice plave, srpske lepote i slave" besedili i recitovali su Petar Anđelković, autor, Jelena Anđelković-Grašar,istoričarka umetnosti, Bogdan Bogdanović, glumac Narodnog pozorišta, Dragan Jacanović kustos Narodnog muzeja Požarevac. Sve to, predivnim bojama obojili su članovimuzičkog sastava Svirci.
Organizacija ovakve manifestacija je velika odgovornost, jer kao takva je preteča drugih koje su kasnije nastale po uzoru na Homoljske motive.
Centralni deo Smotre narodnog stvaralaštva „Homolski motivi“ u Kučevu pratite sutra na SAT Televiziji najpre retrospektivu jutarnjeg programa, a potom u direktnom prenosu od 15 sati.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest