Sajam u Šangaju, nova prilika za srpske privednike
Na sedmom međunarodnom sajmu uvoza koji se održava u Šangaju, srpski privrednici narednih dana tražiće nove prilike za poslovanje i izlazak na najveće tržište. Otvarajući sajam, kineski premijer rekao je da je Kina prethodnih godina donela mnogo mera kako bi olakšala stranim kompanijama da svoje proizvode plasiraju na to tržište. Koliko je olakšano, proveriće narednih dana i srpske kompanije.U narednih pet dana više od 3.000 kompanija iz više od 100 zemalja predstaviće svoju ponudu kinskim uvoznicima na sedmom međunarodnom uvoznom sajmu u Šangaju.
Među njima i više od 20 srpskih kompanija koje predstavljaju proizvode bazirane uglavnom na poljoprivredi.
Prednost koju srpski privrednici imaju ove godine na sajmu u Šangaju jeste i sporozumu o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine koji je stupio na snagu 1. jula.
Mogu li kroz ta širom otvorena trgovačka vrata u Šangaju - došli su da provere naši vinari, destileri, proizvođači zamrznutog voća, meda, džemova...
"Džemovi su nešto što tek sada aktivno radimo da ujedno i edukujemo potrošače na naš kvalitet i na značaj te sirovine koje mi imamo u Srbiji, a i gotovog proizvoda koji ovde plasiramo", kaže Aleksandar Marković iz kompanije "Budimka".
"Ovo je prvi put da smo na ovom sajmu, pošto je potpisan protokolo o slobodnoj trgovini i tu sad vidimo šansu. Ovo je jako veliko tržište i ima dosta potencijala. Očekujemo da možemo da nađemo neke partnere i da krenemo da radimo sa kineskim tržištem", kaže Marko Petrović, predstavnik kompanije "Medina".
Mirjana Đurić, predstavnica "Fruškogorskih vinograda" kaže se da trude da izađu u susret tom sveizberljivijem tržištu
"U početku se najbolje išla crvena vina, sada kako vreme odmiče i godine prolaze, više se piju bela vina, roze vina, traže različite tipove, različite profile, različite sorte", kaže Đurićeva.
Mnoge srpske komapnije već godinama posluju na kineskom tržištu, ali sajamska okupljanja vide kao priliku da poslovanje dodatno prošire i uhvate korak sa modernizacijom, trendovima i zahtevima kupaca.
"I kod nas ima tartufa, ali je druga vrsta, vaši tartufi imaju jači miris, a kada je miris jači, bolji je i ukus, tako da ljudi u Kini vole tartufe iz Srbije", kaže jedna Kineskinja.
Ministarka Mesarović kaže da je prisustvo Srbije u dva paviljona na ovogodišnjem sajmu u Šangaju nudi veliki potencija za srpsku privredu.
"Pored činjenice da Srbija može u NR Kinu da izvozi trenutno u bescarinskom režimu preko 10.000 proizvoda, ovo nama svakako omogućava i druge velike potencijale. To je da kineski privrednici polugotovi proizvod i sirovinu izvoze u Srbiju da bi u konačnici proizvodili proizvod koji bi dalje plasirali na sva ona tržišta sa kojima Republika Srbija ima potpisane sporazume, a to je bezmalo 2,8 milijarda ljudi", rekla je Adrijana Mesarović, ministarka privrede.
Kako su naveli organizatori sajma - kineska vlada, od sajma se očekuje da bude platforma na kojoj će zemlje članice predstaviti ekonomske potencijale i ostvariti kontakt sa profesionalnim kupcima iz Kine i drugih zemalja, a kojih će prema najavi biti oko 150.000.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest