RTS u vozu Beograd-Bar: Za jedne uživanje, za druge mučenje od najmanje 11 sati
Srbija i Crna Gora poslale su zajedničko pismo, zahtev Evropskoj komisiji da podrži rekonstrukciju pruge Beograd-Bar. Procena je da za obnovu koloseka samo na teritoriji Srbije treba između milijardu i po i dve milijarde evra. Kako izgleda putovanje barskom prugom na kojoj nije bilo ozbiljnih radova od kako je puštena u saobraćaj pre gotovo pola veka proveravala je ekipa RTS-a.Epski podvig građevinara, bio je sinonim za prugu Beograd – Bar, a poslednjih godina postala je epski podvig za putnike.
Pruga do Bara ima 476 kilometara, 254 tunela i 234 mosta. Za one koji se usude na taj put, mnogi kažu da imaju sve vreme ovog sveta. Put je dug i neizvestan.
Najbolje potrošen 21 evro ikad
Zvuk pištaljke i podignuta ruka otpravnika. Polazak na vreme. Na izlasku iz Beograda voz mili. Stalno se čuje tup zvuk prelaska preko gustih čvorišta Glavne stanice. Po razgovorima, čini se da je u vozu više stranaca...Karta do Bara košta nešto manje od 2.500 dinara, a Si-En-En prenosi da je to najbolje potrošen 21 evro ikad.
Tokom letnje sezone svakodnevno do Bara i nazad idu dva voza.
Putnici prijavljuju da dolaze iz Portugala, iz Gimaraeša. Da idu do Bjelog Bolja, a posle do Albanije biciklom i da uživaju u pogledu iz voza.
Martin je iz Češke i vozom ide na odmor u Crnu Goru.
"Voz je komforan. Sličan je kao naš u Češkoj samo ovde ima više planina i lepa je priroda", utisci su, takođe putnice iz inostranstva
Jedan od putnika ide do Užica. Kaže da putuje vozom, jer je komfornije nego autobusom i cena je manja.
U vozu je i Dragan koji se priseća kako je u Priboju čekao da prvi putnički voz prođe barskom prugom - 1976. Uz kafu, poredi putovanje nekad i sad.
"Sad je u najgorem stanju pruga Užice-Priboj i Prijepolje", navodi Dragan Nenadić.
Dodaje i da mu je putovanje vozom komfornije i da može da se prošeta.
Učenje matematike u vozu laganica
Brzinom 100 na sat do Užica stižemo sa svega desetak minuta zakašnjena. Onda, zbog dotrajalosti pruge maksimalna brzina 30 kilometara na čas. To jedino odgovara Đurđici koja može uredno i čitko da radi domaći iz matematike.
Kaže da joj nije teško da uči matematiku za četvrti razred, merenje, decimetre, centimetre, pretvaranje.
"Pa nije teško, meni je lagano, super je", zadovoljna je Đurđica u vozu. Devet kilometara pruge prolazi kroz Bosnu i Hercegovinu. U Priboju se čeka ukrštanje.
Kao novi "mercedes" po makadamu
Mašinovođa Miloš već 17 godina upravlja vozovima na ovoj relaciji. Kaže, otkako je počeo da radi govori se o obnovi pruge.
"Imamo definisana pravila. Od Užica do Braneškog Polja je 50 brzina, od Zlatibora do Prijepolja 30, i posle do granice sa Crnom Gorom je 50 kilometara na čas. Ja se često šalim sa društvom to je kao da kupiti novog mercedesa i vozite ga na selu po makadamu", šali se mašinovođa Miloš Arsenijević.
U Bijelom Polju, posle granične kontrole, torbe u ruke i prelazi se u drugi crnogorski voz. Lokomotiva sa tri vagona miriše na prošlost. Najveći uspon između Bijelog Polja i Podgorice po ko zna koji put savladava bez problema.
Dobro pripremljeni turisti spremno čekaju da fotografišu most na Maloj Rijeci, jedan je od najviših u Evropi. Podgorica se nazire u mraku. Stari kondukter teši već vidno umorne putnike: "Još šest kilometara kroz Sozinu i stigli smo".
Kraj puta za 11 i po sati
Ekipi RTS-a je iz Beograda do Bara trebalo tačno 11 i po sati. Prošla je kroz tri zemlje, a imala smo jedan granični prelaz. Popeli su se na 1.032 metra nadmorske visine i spustili se do mora. Četvrtinu puta je provela u tunelima.
Pruga Beograd – Bar se smatra inženjerskim čudom 20. veka, a čini se i da inženjerima koji budu radili rekonstrukciju neće biti nimalo lako.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest