Privredna saradnja Srbije i Francuske - gde se desio veliki zaokret
Predsednik Francuske Emanuel Makron boraviće u poseti Beogradu 29. i 30 avgusta tokom koje će se, prema najavama, potpisati više sporazuma. O značaju privredne saradnje, strukturi razmene roba i usluga, značaju francuskog energetskog sektora za RTS je govorio predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, rekao je u razgovoru za RTS da je "naša robna razmena sa Francuskom tri puta veća nego što je bila pre samo šest, sedam godina" kao i da je to rezultat dobrih odnosa dva predsednika, Aleksandra Vučića i Emanuela Makrona.
Kako dodaje, investicije francuskih kompanija u Srbiji su porasle na više milijardi evra.
Pored ulaganja u Aerodrom "Nikola Tesla", Čadež ukazuje na to da se zaboravlja na neke kompanije kao što je jedan od najvećih izvoznika proizvođača pneumatika, "Mišlen".
Prema njegovim rečima, razmena roba i usluga sa Francuskom je veća od dve milijarde evra, dok se u strukturi izvoza dogodio zaokret.
"Maline su bile naš najveći izvozni proizvod do 2020. godine kada se dešava nešto potpuno novo. Kroz politiku digitalizacije i podrške IT sektoru sada prvi put izvozimo više softvera nego malina. Razlika je veća od 500 miliona evra", naglašava Čadež.
Čadež objašnjava da se potres u energetskom sektoru desio zbog potpune promene u strukturi tražnje.
"Pre samo dve godine, gledajte koliko vam je električne energije bilo potrebno za neki kompjuterski proces. Danas sa veštačkom inteligencijom, sa serverima, čipovima kojima je potrebno mnogo struje. Da biste uspeli da obradite ono što zatražite od 'Čet Dži-Pi-Tija', to su enormne količine", kaže predsednik Privredne komore Srbije.
Poredeći energetski sektor Nemačke i Francuske, Čadež napominje da je stanje u Francuskoj mnogo bolje jer, kako tvrdi, može da zadovolji svoje potrebe.
"Francuska, kroz pametnu nuklearnu tehnologiju, može da bude rešenje zaista za ceo evropski kontinent i industriju, a samim tim i našu", dodaje Čadež.
U oktobru poslovni forum u Beogradu
U Srpskoj kući u Parizu tokom Olimpijskih igara održan je Poslovni forum u kojem je učestvovalo 80 kompanija, od toga tridesetak iz Srbije i ostatak iz Francuske.
"Samo tog, jednog dana su potpisani predugovori u vrednosti od 4,5 miliona evra. Već u oktobru ćemo imati veliku delegaciju i veliki poslovni forum ovde u Beogradu", navodi Marko Čadež.
Prema njegovim rečima, u planu je i veliki poslovni forum u Parizu a održaće se i poslovne ekspedicije u Monaku, u Lionu i u Nici.
"Radimo na nekoj platformi sa najvećom francuskom kompanijom koja se povezuje srpske i francuske studente koji rade na rešenjima za veštačku inteligencije", kaže Čadež.
O tehnološkoj konferenciji u Lisabonu i privrednom rastu
Govoreći o Vebsamitu u Lisabonu, jednom od najvećih svetskih tehnoloških konferencija, Čadež napminje da je to je jedini događaj na svetu na kome se pojave izvršni direktori "Epla", "Majkrosofta", "Fejsbuka".
Čadež navodi da je PKS već počela sa aktivnostima za Lisabon, raspisan je konkurs za izbor najboljih startapova iz Srbije koji će biti na Vebsamitu.
"Od preko 80 prijavljenih startapova biće izabrano njih 24. Te 24 kompanije će imati svoje štandove u okviru srpskog IT ostrva, koje će možda posle nemačkog štanda biti najveće", kaže Čadež.
Ulazi se u završnicu ove poslovne godine, a Čadež procenjuje privredni rast od 3,5 do 3,8 odsto koji može ići do četiri.
Marko Čadež očekuje da privreda spremnije uđe u iduću godinu i da su srpske kompanije spremne da se adaptiraju.na okolnosti na tržištu koji se menjaju iz dana u dan.
"Život u neizvestnosti i stalnoj potrebi za improvizacijom i borbi da nešto uradimo omogućilo nam je da stvorimo taj mentalitet koji je sada praktično globalni, a to je da budemo spremni da se menjamo, da se adaptiramo i da uspemo u okolnostima koje su nepredvidive", zaključuje predsednik PKS-a.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest