Poznati pobednici 29. Smotre folklornih ansambala sela Srbije
   29 Jun 2026, 10:49    Požarevac    sattv    Elena Marjanović


Poznati pobednici 29. Smotre folklornih ansambala sela Srbije

Najboljim seoskim folklornim ansamblom Srbije proglašeno je Kulturno-umetničko društvo „Žika Lazić“ iz Lugavčine. Odluku je doneo stručni žiri nakon dvodnevnog nadmetanja oko 400 učesnika na 29. Smotri folklornih ansambala sela Srbije, održanoj u Kličevcu kod Požarevca.


Najuspešniji folklorni ansambl na ovogodišnjoj, 29. Smotri folklornih ansambala sela Srbije je Kulturno-umetničko društvo „Žika Lazić“ iz Lugavčine, koje je osvojilo zlatnu plaketu i prvo mesto. Srebrna plaketa pripala je KUD-u „Petar Kočić“ iz Novih Kozaraca, dok je treće mesto i bronzanu plaketu osvojilo Kulturno-umetničko društvo „Sveta Milanović Pote“ iz Bagrdana.


O najboljima je odlučivao stručni žiri u sastavu Mirjana Drobac, etnomuzikolog, Miroslav Mitrović, viši savetnik Etnografskog muzeja u Beogradu, i koreograf Srboljub Ninković. Njihov zadatak bio je da ocene autentičnost izvođenja, umetnički kvalitet, koreografiju i očuvanje izvorne narodne tradicije.


Na republičkoj smotri takmičarskog karaktera, održanoj u Kličevcu kod Požarevca, učestvovalo je oko 400 folkloraša iz različitih krajeva Srbije. Manifestacija je počela svečanim defileom učesnika kroz selo, nakon čega je domaćin, Kulturno-umetničko društvo „Milenko Stojković“ iz Kličevca, otvorio takmičarski program.

Tokom dva dana publici su se predstavili ansambli iz Stamnice, Omoljice, Vreoca, Jovca, Žarkovca, Lugavčine, Bagrdana, Novih Kozaraca, Sikola, Bačine i Gornje Batočine, prikazujući bogatstvo narodnih igara, pesama i običaja iz svojih krajeva.


Pored takmičarskog dela, manifestaciju je obeležila i humanitarna akcija. Na prodajnoj izložbi domaće hrane i rukotvorina, koju su organizovale članice udruženja žena iz Kličevca, Bradarca, Rama, Rečice i Drmna, prikupljana su sredstva za lečenje malog Jakše, dečaka koji vodi tešku borbu da progovori.


Zatvarajući Smotru, predsednik Organizacionog odbora i član Gradskog veća Predrag Mijatović istakao je da je ova manifestacija još jednom pokazala da tradicija nije prošlost, već živi deo nacionalnog identiteta i most koji povezuje generacije.


Program je završen nastupom trubačkog orkestra „Dragačevske trube“, a organizatori 29. Smotre folklornih ansambala sela Srbije bili su Grad Požarevac, Centralni savez amatera Srbije, Mesna zajednica Kličevac i Kulturno-umetničko društvo „Milenko Stojković“ iz Kličevca.



Slične vesti

Četvrti "Etno festić" u Požarevcu okuplja najmlađe čuvare tradicije

10 Jun 2026, 11:13

Kulturni centar „Bambi“ i ove godine organizuje „Etno festić“, tradicionalnu smotru dečjeg i omladinskog…

Dve nagrade za Kučevo – folkloraši zablistali na „Dživdžan festu“

8 Jun 2026, 10:35

Folklorni ansambl Centra za kulturu „Dragan Kecman“ iz Kučeva ostvario je veliki uspeh na 9. Međunarodnom festivalu…

Za projekte kulturno-umetničkih društava u Požarevcu odobreno četiri miliona dinara

7 Jun 2026, 11:20

Komisija za vrednovanje prijavljenih programa i projekata kulturno-umetničkih društava utvrdila je Predlog liste…

Postavite komentar



    Nema komentara za ovu vest

Pretraga

PREUZMI ANDROID APLIKACIJU

sattv-android-aplikacija

Najčitanije vesti

Najnovije vesti

KulturaDefile fijakera, riblja čorba…

Veliko Gradište i ove godine okupilo je brojne učesnike i posetioce na jubilarnim 60.…

18 Jul 2026, 11:48

SportMladi Radnik 1926 gostuje Omladincu…

Fudbaleri Omladinca iz Šetonja i Mladog Radnika 1926 iz Požarevca odmeriće snage u…

18 Jul 2026, 6:58

Servisne informacijePojačana kontrola parkiranja u…

Pripadnici saobraćajne policije u Požarevcu, u saradnji sa JKP „Požarevac put“…

18 Jul 2026, 6:56

Kursna lista