Pojačana kontrola saobraćaja
U toku je međunarodna akcija pojačane kontrole saobraćaja. Vaše ponašanje na putu je odlučujuće za bezbednost svih učesnika u saobraćaju. Tokom akcije koja traje do 11. avgusta saobraćajna policija će svakodnevno koristiti sve dostupne uređaje za merenje brzine kretanja – ručne radare, radare u sistemima video-nadzora i presretače, objavio je MUP Srbije na svom Instagram profilu.Pripadnici saobraćajne policije, od 5. do 11. avgusta, sprovode međunarodnuakciju pojačane kontrole saobraćaja usmerenu na otkrivanje i sankcionisanje prekršaja prekoračenja brzine.
Akcija se istovremeno sprovodi u 31 evropskoj državi koje su članiceorganizacije, Evropske mreže saobraćajnih policija, ROADPOL. Saobraćajna policija će svakog dana angažovati sve raspoložive uređaje za merenje brzine kretanja – ručne radare, radare u sistemima video-nadzora i presretače, dok će na auto-putevima biti merena i prosečna brzina kretanja
vozila.
Tokom prethodne međunarodne akcije pojačane kontrole brzine, kojaje sprovedena u aprilu ove godine, pripadnici saobraćajne policije otkrili su više od 36.000 prekršaja prekoračenja brzine, od čega čak 6.000 prekršaja prekoračenja brzine u zonama pešačkih prelaza
Uprava saobraćajne policije Ministarstva unutrašnjih poslova uputila je apel svim učesnicima u saobraćaju da radi svoje i bezbednosti drugih vožnju prilagode uslovima puta i postavljenoj saobraćajnoj signalizaciji.
U saopštenju se navodi da je u poslednje vreme, na putevima u Srbiji, povećanbroj
saobraćajnih nezgoda u kojima su nastupile najteže posledice.
Najčešći uzročnici saobraćajnih nezgoda su nedozvoljena ili neprilagođenabrzina kretanja vozila, nepropisno preticanje, neustupanje prvenstva prolaza i druge nedozvoljene radnje, upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola, kao i pojava prekršaja vezanih za bezbednost pešaka. Sezona godišnjih odmora je u punom jeku, a dobar deo turista razmileće se ovog leta širom juga Evrope, pre svega u grčka i turska letovališta.
Naime, predstavnici Veća EU i Evropskog parlamenta postigli su nedavno privremeni politički dogovor o direktivi koja bi trebalo da olakša izvršenje kazni za vozače koji počine saobraćajne prekršaje u drugoj državi članici.
Nova direktiva sada će, osim najčešćih i najozbiljnijih prekršaja kao što suprekoračenje brzine ili vožnja pod uticajem alkohola i droga, uključivati i druge prekršaje.
Među njima su nepoštovanje razmaka između vozila, ignorisanje zabrane preticanja, opasno preticanje, prekršaji pri parkiranju kao što je parkiranje preblizu raskrsnice ili zebri, prelazak pune bele linije, vožnja u pogrešnom smeru, nepoštovanje pravila o korišćenju koridora za hitne slučajeve ili korišćenje preopterećenog vozila
Saobraćajne nezgode su vodeći uzrok stradanja mladih od 15 do 30 godina, a kombinacija tri ključna faktora utiče na povećanje rizika od njihovog stradanja u saobraćaju širom sveta - godine, neiskustvo i pol. Pored tih, tu su i ostali faktori koji utiču i na sve ostale starosne grupe - neizgrađena svest o potrebi poštovanja propisa, nedovoljna prinuda, dotrajala i neispravna vozila i nedostaci na putevima.
Dodaje se i da je većina poginula ili povređena kao vozači, ili kao putnici u vozilu, a nemali broj je stradao i kao pešaci.
Kako se napominje u saopštenju, poštovanje saobraćajnih propisa je preduslov za bezbedno učešće u saobraćaju i izbegavanje rizičnih situacija koje često dovode do tragičnih posledica.
U narednom periodu očekuje pojačan intenzitet saobraćaja, kao i da češćiperiodi sa visokim temperaturama, zahtevaju od svih učesnika u saobraćajupovećanu opreznost i češće odmore ako su u pitanju duža putovanja.
Pri tome je izuzetno značajno da se poštuju propisi o brzini kretanja i da sebrzina prilagodi uslovima puta, stanju vozila i vozača, da se izbegavaju rizičnapreticanja i da se ne upravlja vozilom pod dejstvom alkohola.
Važno je takođe da roditelji vaspitavaju decu tako da bezbedno učestvuju usaobraćaju, a najvažnije je da daju deci ispravne primere ponašanja, da bikasnije, kroz školovanje i obuku za vozače, zaokružili znanja i veštine, ali i stekli ispravne stavove o bezbednom ponašanju u saobraćaju.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest