Niži računi za struju preko solarnih panela - isplati li se investicija
Broj onih koji proizvode električnu energiju iz solarnih panela dostigao je 3.100. Veliko interesovanje pospešile su subvencije, smanjenje poreza i naknada. Traži se i rešenje za brže priključenje na mrežu.Struju iz solarnih panela u Srbiji već proizvodi 2.200 domaćinstva, a ostali su preduzeća, fabrike, školske i druge ustanove, kao i više manastira.
Sticajem statusa kupac-proizvođač postali su energetski nezavisni, smanjuju račune za električnu energiju i doprinose zelenoj tranziciji zemlje.
"Za godinu i po dana broj kupaca-proizvođača je porastao sedam puta, dok se instalisana snaga povećana za 8,5 puta. Domaćinstva, što se tiče snage, sada mogu da podižu solarne elektrane snage 10,8 kilovata, a ostali kupci od 150 kilovata", kaže Maja Vukadinović, pomoćnica ministarke energetike.
Analize pokazuju da prosečne potrebe jednog domaćinstva može da pokrije ugradnja šest kilovata.
Ta investicija košta oko 7.000 evra, a subvencije države pokrivaju polovinu troška.
Šta je kupcu potrebno
Višak struje može se isporučiti elektroenergetskom sistemu, dok stručnjaci savetuju da ugradnja panela mora da bude isplativa."Kupac-proizvođač, kada ugrađuje, trebalo bi da vidi koliko troši na godišnjem nivou i da odabere pe-ve sistem koji će toliko i proizvoditi", ukazuje dr Darko Šošić, profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu.
Ivana Đorđević, direktorka Sektora za uprvljanje kupcima-proizvođačima u EPS-u objašnjava da ako ima bilo kakvu investiciju od onoga što njemu zaista treba, ne može da vidi prave efekte.
"Vreme povraćaja te investicije će biti mnogo duže", poručuje Đorđevićeva.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest