NBS: Bliži smo istorijskom uspehu, agencija Fič povećala izglede Srbije
Rejting agencija Fič u svom najnovijem izveštaju za Srbiju povećala je izglede za dobijanje rejtinga investicionog ranga sa stabilnih na pozitivne, uz zadržavanje rejtinga na nivou BB+, saopštila je Narodna banka Srbije.NBC ističe da se time Srbija našla na pola koraka od istorijskog uspeha – dobijanja investicionog ranga kreditnog rejtinga.
"Srbija na dobrom putu"
Ministar finansija Siniša Mali, povodom objavljivanja izveštaja agencije, rekao da je poboljšanje rejtinga naše zemlje jasan signal da je Srbija na dobrom putu ka postizanju investicionog rejtinga u narednoj reviziji, koja se očekuje početkom sledeće godine.
"Ovo su odlične vesti, još jedan korak ka zvaničnoj potvrdi ekonomskih dostignuća Srbije u prethodnoj deceniji. To će biti kruna napora u ekonomskom preporodu Srbije na kome smo radili, čime ćemo učvrstiti svoju poziciju na evropskoj investicionoj mapi", ocenio je Mali.
Osim Fiča, podsetio je i da je agencija Standard and Poor’s ocenila da Srbija ima pozitivne izglede za dobijanje investicionog rejtinga.
"Ove ocene potvrđuju međunarodno priznanje napretka Srbije u oblasti ekonomske politike i finansijske stabilnosti, čime se dodatno jača ugled naše zemlje na globalnoj sceni", rekao je ministar finansija.
Ocena Fiča dolazi nakon što je u aprilu ove godine rejting agencija Standard & Poor’s povećala izglede Srbije za povećanje kreditnog rejtinga.
Time se Srbija, prema oceni dve od tri najuticajnije svetske rejting agencije, našla na pola koraka od istorijskog uspeha – dobijanja investicionog ranga kreditnog rejtinga, što će Srbiju i sa stanovišta agencija za kreditni rejting svrstati u grupu zemalja s visokom izvesnošću ulaganja, a što tržišni učesnici već godinama prepoznaju.
Odluka o poboljšanju izgleda za povećanje kreditnog rejtinga Srbije doneta je, prema navodima rejting agencije, na osnovu otpornosti koju je domaća ekonomija pokazala u turbulentnom periodu prethodnih godina, tokom kojih je očuvana snažna eksterna pozicija i opadajuća putanja javnog duga, uz investicioni ciklus koji bi trebalo da podrži ubrzanje privrednog rasta u kratkom i srednjem roku.
"Posebno sam ponosna na činjenicu koju navodi agencija Fič, da se zahvaljujući snažnom privrednom rastu i stabilnosti deviznog kursa očekuje da u periodu od 2018. do 2026. godine gotovo udvostručimo vrednost bruto domaćeg proizvoda po glavi stanovnika, što je jasan pokazatelj povećanja životnog standarda građana i cilj kome težimo svi mi nosioci ekonomske politike", istakla je guvernerka Jorgovanka Tabaković.
Ovakvu odluku agencija Fič obrazlaže posebno ističući očekivano ubrzanje privrednog rasta u tekućoj godini i narednim godinama, uz doprinos i privatnih i javnih investicija tom rastu, inflaciju koja se vratila u granice cilja NBS i njen očekivani dalji pad.
"Izgledi za privredni rast"
Agencija Fič navodi da su izgledi za privredni rast snažni i da su podržani investicionim ciklusom u čijoj su osnovi brojni projekti povezani s programom "Skok u budućnost – Srbija Ekspo 2027", saopštila je NBS.
U tekućoj godini agencija očekuje rast bruto domaćeg proizvoda od 3,8 odsto, a u srednjem roku ubrzanje tog rasta iznad trenda koji je ocenjen na nivou od četiri odsto, kao rezultat visokih investicija.
Podsticaj ubrzanju privrednog rasta očekuje se i od privatne potrošnje, na koju će nastaviti pozitivno da se odražava snažno tržište rada.
Inflacija
U izveštaju se ističe i da se inflacija u maju vratila u granice cilja od 3 ± 1,5 odsto, a da je u junu dodatno usporila – na 3,8 odsto, kao rezultat pooštrenih monetarnih uslova, nižih cena hrane i uvozne inflacije i visoke baze kod cena energenata.
U narednom periodu se očekuje nastavak usporavanja inflacije s projektovanog prosečnog nivoa u ovoj godini od 4,4 odsto na 3,6 odsto u 2025. i 3,2 odsto u 2026. godini.
Konstatuje se da je to konzistentno s početkom postepenog smanjenja referentne kamatne stope za ukupno 50 baznih poena u junu i julu ove godine, a koje je, zahvaljujući efikasnim delovanju monetarne transmisije, počelo da se preliva i na tržište novca i kredita.
Kada je reč o eksternoj poziciji Srbije, agencija ističe nastavak njenog jačanja kao rezultat više nego pune pokrivenosti deficita tekućeg računa platnog bilansa neto prilivom stranih direktnih investicija.
Agencija ocenjuje I da će deficit tekućeg računa platnog bilansa i dalje biti u potpunosti pokriven neto prilivom po osnovu stranih direktnih, kao i portfolio investicija, što će obezbediti i povećanje deviznih rezervi, koje su, kako navode, od početka godine znatno povećane, u velikoj meri zahvaljujući intervencijama NBS kupovinom deviza.
"Zdrav i stabilan finansijski sektor"
Što se tiče fiskalnih kretanja, agencija pozitivno ocenjuje nastavak opadajuće putanje učešća javnog duga u bruto domaćem proizvodu, uprkos nešto višem deficitu budžeta, čija je revizija rezultat povećanja kapitalnih investicija.
U izveštaju se navodi i da je finansijski sektor ostao zdrav i stabilan, visoko kapitalizovan, likvidan i profitabilan, uz očuvanje učešća problematičnih potraživanja u ukupnim na nivou od oko 3 odsto, i da može da podrži kreditnu aktivnost koja se oporavlja kao rezultat veće tražnje i ublaženih kreditnih standarda.
Kada je reč o faktorima koji bi mogli da doprinesu povećanju kreditnog rejtinga u narednom periodu agencija Fitch navodi nastavak održivog i snažnog rasta bruto domaćeg proizvoda, koji bi trebalo da obezbedi konvergenciju dohodaka ka zemljama s višim rejtingom.
Takođe, povećanju kreditnog rejtinga na investicioni nivo doprinela bi i snažnija fiskalna pozicija, to jest niži deficit budžeta i brže smanjenje javnog duga.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest