
Naučni presek akademika Vladimira Kostića
Do kraja godine Srpska akademija nauka i umetnosti organizuje 17 naučnih konferencija na koje će doći više stotina naučnika iz inostranstva. Danas, u okviru ciklusa strategijskih tačaka razvoja Srbije, počinje konferencija o našoj nauci pod nazivom: Nauka: stanje i perspektive. O stanju u našoj nauci za RTS govori predsednik SANU, akademik Vladimir Kostić.Konferencija treba da pokaže realno stanje srpske nauke. Organizatori su napravili statističke analize koje će pokazati koliko smo, na primer, prisutni u najboljim svetskim naučnim časopisima.
Srbija je u grupi onih zemalja koje imaju preko 10.000 naučnih radova godišnje.
Predsednik SANU, akademik Vladimir Kostić kaže da se gradi radikalno nepoverenje u nauku, jedna sumnja.
"Čak, eventualno da mi možemo da se bavimo nekim primenjenim istraživanjima, ali da nam mesto u osnovnim, bazičnim istraživanjima nema. I onda se jedna od relevantnih naučnih institucija, koja se bavi izvesnom vrstom gradiranja, konstatuje da u grupi od nekih 250 država i entiteta, zapravo Srbija zauzima 56. mesto. Što uopšte nije toliko loše", kaže Kostić.
Nauka ne podrazumeva samo naučna istraživanja, već i borbu za međunarodnu saradnju, borbu za investicije.
"Moram da kažem da je veoma interesantno da i tu srpska nauka pokazuje neku vrstu potpuno neprirodne vitalnosti. Koliko dugo može tako da izdrži, ja to ne znam. Na primer, u jednom nizu godina prema BDP-u izdvajanja za nauku Srbija je bila među najproduktivnijim u odnosu na sredstva koja je dobijala. Čak mislim da je u jednom periodu bila druga na toj rang listi", rekao je Kostić.
Posebna tema dvodnevne konferencije biće produkcija u različitim naučnim oblastima i odnos društvenih i humanističkih nauka s jedne, i ostalih nauka, sa druge strane.
Inače, na listi "Dva odsto najznačajnijih svetskih naučnika" je sedamdeset naučnika iz Srbije.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest