
MEĐUNARODNO PUTNIČKO PRISTANIŠTE U GOLUPCU
U prethodnom periodu razvoj luka i pristaništa u Republici Srbiji u najvećoj meri bio je vezan za potrebe velikih industrijskih postrojenja i izvoz poljoprivrednih proizvoda. Izuzetak su činile svega tri luke koje su imale i širu komercijalnu funkciju, odnosno pružale su niz logističkih usluga i za treća lica. Evropska unija je u okviru svoje transportne politike kao jedan od devet najznačajnijih koridora uvrstila i transportni koridor Rajna-Dunav.
Promovišući time korišćenje ekološki najprihvatljivijeg vida saobraćaja, multimodalnost i rasterećenje zakrčenih drumskih saobraćajnica, zemljama članicama omogućen je pristup različitim fondovima kojima se finansira izgradnja nedostajuće i unapređenje postojeće infrastrukture, ali i projekti kojima se eliminišu administrativne barijere i omogućava bolja povezanost vodnog sa drugim vidovima saobraćaja.

Poboljšanjem ukupnih uslova plovidbe unutrašnjim plovnim putevima, ali i ulaganjima u drumsku i železničku mrežu, stvara se mogućnost da luke zaista postanu veliki logistički centri koji neće biti samo u funkciji uvoznog i izvoznog saobraćaja, već i sposobne za prihvat značajnog tranzitnog saobraćaja i pružanje niza logističkih usluga.

Kako navodi Agencija za upravljanje lukama, Vlada Srbije, usvojila je Uredbu o utvrđivanju lučkog područja međunarodnog putničkog pristaništa u Golupcu.
Tim aktom, međunarodno putničko pristanište u ovoj opštini se uređuje u skladu sa Stategijom razvoja vodnog saobraćaja koja se odnosi na period od 2015. do 2025. godine.
Prema odluci, lučko područje u Golupcu se prostire na parceli površine 600 metara kvadratnih.
Inače, Agencija je, u drugom godišnjem Biltenu objavila mapu do sada proglašenih lučkih područja u Srbiji, kojih ukupno ima devet. To su Apatin, Senta, Bačka Palanka, Novi Sad, Sremska Mitrovica, Šabac, Pančevo, Smederevo i Prahovo.

Od toga su, u šest gradova takođe i međunarodna putnička pristaništa, a među njima je i Golubac.
Jedan od glavnih ciljeva projekta koji finansira EU predstavlja uspostavljanje vodnog graničnog prelaza trajektom za transport putničkih vozila i ljudi na liniji Nova Moldava - Golubac. Planirani projekt će omogućiti povezivanje Braničevskog Okruga Republike Srbije sa opštinom Nova Moldava u jugozapadnom delu Rumunije. Program ima za cilj postizanje održivog društveno-ekonomskog razvoja Rumunije i Srbije u pograničnom području.


Opština Golubac i Nova Moldava završile su planirane radove na rekonstrukciji postojećeg graničnog prelaza Usije-Rumunski grad Nova Moldava čija je vrednost 2,3 miliona evra i njegovo puštanje u funkcijju očekuje se u martu ove godine.
Lj.Nastasijević
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest