MARTOVSKI SNEG DOBRO DOŠAO OZIMIM USEVIMA
Sneg koji je krajem februara i početkom ovog meseca pao na području golubačke opštine i čija je visina oko pet santimetara dobro je došao poljoprivrednim usevima,kažu stručnjaci.Jesenja setva pšenice na 2.500 hektara u optimalnom roku i padavine, kojih ima sporadično, su glavni razlog za dobar razvoj ovog useva u opštini Golubac.Trenutno su oranice pod snegom i ozime kulture su u fazi zimskog mirovanja, jer su jutarnje temperature u minusu i nije došlo do aktiviranja vegetacije. Treba istaći i to da nije bilo golomrazice i oštećenja od mraza,kažu golubački stručnjaci i upozoravaju ratare da prate useve, jer u narednom periodu posle snega nas očekuje povećanje temperatura i jedna od najznačajnijih faza za formiranje prinosa strnih žita - nastavak prihranjivanja azotnim đubrivom. Najoptimalnije vreme za prihranjivanje strnih žita je desetak dana pred kraj bokorenja i neki od ratara obavilo je u februaru i prvu prihranu ozimih useva u ovoj godini.
Vlage u gotovo svim reonima ima dovoljno u površinskom sloju, ali se još o takvoj sigurnosti za razvoj pšenice do žetve ne može govoriti,kažu golubački stručnjaci. Pšenicom prošle jeseni u ovoj podunavskoj opštini zasejano je 2.500 hektara.Ratari su zadovoljni učinkom jesenje setve i već uveliko razmišljaju o prolećnoj. Odluku o tome šta će sejati većina njih će doneti nakon saznanja o vremenskim uslovima, odnosno kada se uvere da li se ponavlja sušna godina ili dolazi uobičajen obim padavina.
Vremenski uslovi sa blagim temperaturama u januaru i u prvoj polovini februara dobro su došli mladoj pšenici,a sadašnji sneg je dobro došao,kažu stručnjaci golubačke Opštine, I dodaju da je naša najznačajnija žitarica, koja je prošle jeseni zasejana na oko 2.500 hektara, značajno više nego prethodnih godina, ušla u fazu bokorenja i trenutno joj ne preti opasnost od bolesti.
U ovoj fazi razvoja, poljoprivrednici, posebno oni koji su ranije sejali pšenicu, u februaru obavili su i prvu prihranu.
Posebno je važno da biljke koje dobro napreduju, i koje imaju dovoljno vlage, prihrane oni poljoprivrednici koji im nisu obezbedili adekvatnu količinu mineralnih đubriva pre setve.Pšenica je, inače, ove godine, gotovo sva zasejana u optimalnim rokovima, tako da problema ne bi trebalo da bude, a čak i biljke na onim njivama, koje su najkasnije sejane, lepo su počele da se bokore.
Stanjem pšenice zasejane na svojim njivama,zadovoljni su i ratari golubačke opštine.
Pšenica zasad odlično izgleda, dobila je, pre setve, sve što joj je neophodno, a u februaru obavili smo i prvu prihranu.Posle snega u toku ovog meseca nastavićemo i sa drugom prihranom prihranim, kažu ratari koji su prošle jeseni ovom žitaricom zasejali 30 i više hektara...
Golubački ratari su zadovoljni učinkom jesenje setve i već uveliko razmišljaju o prolećnoj. Odluku o tome šta će sejati većina njih će doneti nakon saznanja o vremenskim uslovima, odnosno kada se uvere da li se ponavlja sušna godina ili dolazi uobičajen obim padavina. Do sada u ovoj podunavskoj opštini prolećnim kulturama sejano je oko 5.600 hektara,od kojih je na 4.500 dominirao kukuruz, suncokret na 300 i krmno bilje i povrće na 800 hektara.
Lj.Nastasijević
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest