Korisni saveti za uštedu struje: Energetska efikasnost u vašem domu
Život u modernom dobu u kom dominiraju razne tehnologije i inovacije ima svojih prednosti. Uz sve aplikacije i kućne aparate koje koristimo i koji nam olakšavaju život i čine ga komfornijim, važno je znati da imamo i mogućnost da uštedimo energiju i novac u svom domaćinstvu.Koraci do energetski efikasne kuće mogu zahtevati veća ulaganja, poput postavljanja izolacije ili modernizacije sistema za grejanje. Sa druge strane, pametnim odabirom i korišćenjem uređaja bele tehnike ili jednostavnom zamenom običnih sijalica LED rasvetom, takođe se može značajno uštedeti.
Poboljšanjem energetske efikasnosti unapređuje se udobnost doma i kvalitet života. Evo na koje sve načine možete ostvariti uštedu struje u vašem domu.
Koristite energetski efikasne kućne aparate
Kućni uređaji poput frižidera, zamrzivača, šporeta i veš mašina koji se koriste neprekidno ili često ujedno su i najveći potrošači struje, a dobar izbor velikih i malih kućnih aparata može imati znatnog uticaja na energetsku efikasnost doma.
Naime, na današnjem tržištu se mogu pronaći uređaji sa energetski efikasnim specifikacijama koje ispunjavaju evropske kriterijume.
U poređenju sa standardnim aparatima, kućni uređaji visokog energetskog razreda (sa oznakom A, A+, A++ i A+++) koriste od 10 do čak 50% manje energije. Uz to pomažu u smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte.
Ukoliko razmatrate kupovinu klima uređaja, velikih kuhinjskih aparata ili mašine za pranje i sušenje veša, potražite one sa energetskom klasom A. Premda imaju nešto višu cenu, ovo jednokratno ulaganje višestruko će se isplatiti kroz manji račun za struju.
Praktični saveti za bolju funkcionalnost uređaja
Ušteda energije postiže se i pravilnom upotrebom uređaja. Kada se ne koriste, aparate treba potpuno isključiti. Stand by režim, odnosno režim čekanja treba izbegavati kad god je to moguće. Veš mašina, kao i mašina za pranje sudova najefikasnije rade kada su potpuno napunjene. Dakle, osim ako ne postoji poseban ciklus za delimično pranje, nemojte ih uključivati dok nisu pod punim opterećenjem. Jedna od preporuka jeste i pranje hladnom vodom. Većina modela veš mašina dizajnirana je tako da efikasno pere na niskim temperaturama. Ako se uzme u obzir da se čak 90% energije potroši za zagrevanje vode, a ostalih 10% za pokretanje mašine, onda je pranje na nižim temperaturama odličan način da se uštedi.
Kada su u pitanju kuhinjski aparati, za njihovu energetsku efikasnost važan je i raspored. Rashladne uređaje treba postaviti što dalje od šporeta ili ugradne rerne, kao i od sudomašine. Poželjno je da vrata frižidera budu što kraće otvorena. Preporučuje se da sva hrana i tečnosti koje se drže u frižideru budu poklopljeni ili u zatvorenim činijama. Kada je nepokrivena, hrana oslobađa vlagu i podstiče kompresor da radi više.
Prilikom pripreme manjih obroka radije koristite male kuhinjske aparate poput tostera ili mikrotalasne pećnice umesto velike rerne. Osim toga što se štedi struja, u letnjim mesecima ne morate brinuti o troškovima hlađenja prostorije, jer mali uređaji generišu manje toplote.
Izvucite sve punjače iz utičnica kada ne punite mobilni telefon. Prosečni punjač troši 0,26 vati energije kada se ne koristi i 2,24 vata kada je povezan. Iako jedan zaboravljen priključen punjač nema mnogo uticaja, više ovakvih “energetskih vampira” može činiti čak 10% vašeg računa za struju.
Učinite dom pametnim
Napredak tehnologije omogućio nam je da sve više uređaja u kući kontrolišemo putem aplikacije na mobilnom telefonu, tabletu ili računaru. Automatizacijom doma se mogu ostvariti velike uštede. SmartHome aplikacija nudi mnogo opcija, poput kontrole potrošnje struje i vode u realnom vremenu, te regulacije temperature u rashladnim aparatima.
Uradnjom i programiranjem smart termostata na radijatorima moguća je konstantna kontrola grejanja ili hlađenja u kući. Pametni termostati regulišu temperaturu u prostoriji, a mogu predložiti i optimalne vrednosti za određeno doba dana. Na sličan način će biti poboljšana funkcionalnost i svih ostalih uređaja u pametnoj kući. Ako aparati rade samo onda kada je to neophodno i odgovarajućim intezitetom, ušteda energije je zagarantovana.
Uložite u izolaciju doma
Izolacija doma može biti velika investicija za domaćinstvo, ali je sasvim izvesno siguran put do bolje energetske efikasnosti. Postavljanjem izolacije na potkrovlje značajno se mogu smanjiti troškovi grejanja i hlađenja, na primer.
Zamena stolarije koja ne dihtuje, takođe je jedan od važnih ali skupih koraka. Međutim, čak i kada kućni budžet ne dozvoljava ovakvo ulaganje, zaptivanje praznina ili pukotina oko prozora može biti solidno rešenje. Ovo možete obaviti pur penom, a postoje i specijalni ispuni koji se koriste u te svrhe. Lepljenje dihtung trake na prozorski ram ili krilo, provera svih brava i šarki su jeftini a efikasni trikovi kojim se sprečava rasipanje energije.
Modernizujte sistem grejanja
Modernizacija sistema grejanja u kući, uz dobru izolaciju i kvalitetnu stolariju, definitivno predstavlja jedan od najboljih načina da uštedite energiju i novac. Nova grejna tela, dobra etažna peć i pumpa, bilo da je reč o grejanju na drva, gas ili pelet učiniće dom toplijim, uz manje troškove na duže staze.
Čak i bez automatizacije doma, uvek je moguće postaviti termostate na radijatorima i regulisati toplotu u svakoj prostoriji. Usvajanje navike snižavanja temperature kada ste van kuće je jednostavan korak do nižeg mesečnog računa za struju. Zapravo, spuštanjem termostata za 2 do 5 stepeni tokom radnog dana moguće je uštedeti 5% do 15% svake godine.
Ukoliko želite da energetsku efikasnost popnete na viši nivo, razmotrite i instalaciju solarnih panela. Iako ugradnja solarnih sistema predstavlja veliki izdatak, na ovaj način se dugoročno štedi novac kroz niže račune za struju. Kada se uzme u obzir da cene toplotne energije rastu, jasno je zašto su solarni paneli sve popularniji način za zagrevanje tople vode i proizvodnju električne energije za domaćinstvo. Ne treba zanemariti ni činjenicu da se upotrebom solarne energije promoviše i manja potrošnja fosilnih goriva.
Zamenite obične sijalice LED rasvetom
Za razliku od postavljanja izolacije ili kupovine novih prozora, zamena sijalica je poprilično jednostavan, jeftin i uz to odličan način da uštedite na računu za električnu energiju. Halogene i LED sijalice nude dugotrajnije svetlo i energetski su efikasnije od običnih.
Prosečni vek obične sijalice je 1.500 sati, dok je za LED 25.000 sati. Što se potrošnje tiče, ekvivalent običnoj sijalici od 60W je LED sijalica od 7W. Preneseno na godišnji nivo: obična sijalica koja radi tri sata dnevno troši oko 65kWh, a LED sijalica manje od 8kWh. Budući da prosečna kuća koristi oko 10 do 15 sijalica, ušteda nije zanemarljiva. Naravno, čak i za LED sijalice važi preporuka: isključite nepotrebnu rasvetu.
Saveti za manju potrošnju vode
Male promene u potrošnji vode u domaćinstvu mogu doneti značajnu uštedu. Isključite vodu kad god nije potrebno da teče, npr. dok perete zube i ruke ili se brijete. Takođe, prilikom tuširanja se u proseku potroši oko 17,2 litara vode, što je znatno manje od 75 litara – uobičajena potrošnja za kupanje u kadi. Perite veš samo kada napunite mašinu. Pun tovar znači da se više odeće opere odjednom, što zauzvrat štedi vodu (i novac).
Uz ove praktične savete i manja ili veća ulaganja, možete ostvariti uštedu na duge staze i ujedno učiniti mnogo ne samo za svoj kućni budžet već i za zaštitu životne sredine. Pored manjeg računa za struju i vodu, doprinećete očuvanju energetskih resursa i čistijeg vazduha. Prema tome, energetski efikasan dom ne znači samo veći komfor već i zdraviji život i svet.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest