Kako se leči sezonski grip?
Za razliku od aktulnog koronavirusa, koji podrazumeva uzimanje određene vrste lekova, posebno antibiotika, sezonski grip se leči uglavnom antipireticima, anelgeticima, ali i namirnicima bogatim vitaminima.Sezonski grip, zapravo, ne zahteva posebno lečenje. To znači da upotreba antibiotika nema smisla. Dovoljni su analgetici koji će sniziti temperaturu i olakšati bolove u mišićima. Dok za jačanje imuniteta potrebno je konzumirati namirnice bogate vitaminima.
Kao i kod drugih virusa, i kod gripa je veoma važno da se odmiruje taj period kad su aktuelni. Vrlo teško se razlikuju, naročito ako ih prati visoka temperatura.
Suplementi su isti kao i u bilo kojoj viremiji. Dr Milovanović akcenat stavlja na ishranu, koja bi trebalo da se obogati voćem i povrćem. Takođe se preporučuju supe, naročito one iz kesica, koje sadrže elektrolite. Neophodno je uzimanje što više tečnosti.
Bitno je i redovno provetravanje prostorija, izbegavanje gužve i zadimljenih prostora.
Rizičnoj grupi pacijenata prepisuju se i tzv. antiviralni lekovi koji se moraju uzeti u roku od dva dana od pojave prvih simptoma.
Za razliku od prehlade, grip obično započinje iznenada: javljaju se jaki bolovi u mišićima i zglobovima, groznica, visoka telesna temperatura, suvi kašalj, bolovi iza očiju i glavobolja.
Zato je važno uzimati antipiretike i anelgetike, ali je u svakom slučaju, neophodno uzimati vitamin D, koji je kod ljudi uglavnom u deficitu.
Sezonski grip uzrokovan virusima influence je najčešća infekcija disajnih puteva kod ljudi. Epidemija gripa se pojavljuje svake godine, većinom između decembra i marta.
Prenosi se, pre svega, kapljičnim putem, tj, udisanjem čestica vazduha kada u blizini infinicirana osoba kija ili kašlje. Prenos je moguć direktnim kontaktom rukama, kao i indirektno, dodirivanjem predmeta na kojima su dospele kapljice ili izlučevine iz nosa i grla. Period inkubacije je između 18 i 72 sata, a osoba je zarazna 3 do 5 dana od početka bolesti.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest