Izvoz u Kinu bez carine za 5.000 srpskih proizvoda - sličan sporazum imaju još samo dve evropske zemlje
Počela je primena Sporazuma o slobodnoj trgovini Srbije i Kine. Od danas na tržište najmnogoljudnije zemlje Dalekog istoka bez carina će moći da se izvozi više od 10.000 proizvoda, a u Srbiju da se uveze gotovo 9.000 proizvoda iz Kine. Carina, kao zaštita, ostaje za 10 odsto najosetljivijih naših proizvoda, pre svega, poljoprivrednih.Jabuke, borovnice, junetina, džemovi, kozmetika, kućna hemija, čelik - samo su neki od 5.000 proizvoda koji se od danas izvoze u Kinu bez carine. Za neke proizvode predviđeno je postepeno smanjivanje takse do nule za pet godina za povrće, grožđe, sokove, slatkiše i vino.
"Na vinu koje košta 10 evra, to je evro manje carine po boci. dobra je stvar što se carina već od 1. januara smanjuje opet za petinu što znači da ćemo već od 1. januara biti na petini današnje carine. bićemo jedna od dve zemlje sa povlašćenim uvozom u Kinu, jedna je Čile mi smo druga", rekao je Milan Nastić, distributer vina iz Srbije u Kinu.
Smrznute maline, meso, mlečni proizvodi biće u bescarinskom režimu za 10 godina. Za sve proizvode koji su obuhvaćeni sporazumom moraće da dokaže da su bar 50 odsto domaćeg porekla.
"Slobodna trgovina je prepoznata kao sredstvo za bolje pozicioniranje Srbije na investicionoj mapi sveta kao i važan instrument za pristup većim tržištima. U prethodnih 12 godina izvoz srpskih kompanija porastao je više od 300 posto, to dokazuje da su sporazumi o slobodnoj trgovini doneli isključivo pozitivne rezultate za našu ekonomiju", rekao je Tomislav Momirović, ministar spoljne i unutrašnje trgovine.
Iz Kine će u Srbiju bez carine životinje, pirinač, palmino ulje, rude bakra i olova, pojedine vrste hibridnih vozila. Razlika u robnoj razmeni čini nedostižnom - od šest milijardi dolara vredne trgovine, svega je milijarda našeg izvoza. Ali raskorak se postepeno smanjuje.
"Od početka pregovora do primene prošlo je manje od godinu i po, i to je jedan od najbrže primenjenih sporazuma za Kinu. Kvalitetan je. Ukinućemo carinu na 90 odsto tarifnih oznaka", naveo je Li Ming, ambasador NR Kine u Srbiji.
Sporazum kakav je Srbija u oktobru sklopila sa Kinom nema nijedna zemlja Evropske unije. Samo Gruzija i Švajcarska u Evropi imaju slobodan pristup najvećem tržištu sveta, sa više od milijardu i 400 miliona potrošača.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest