
IPA PROJEKAT OČUVANJE AUTOHTONIH SORTI VOĆA
VISOKA TEHNIČKA ŠKOLI STRUKOVNIH STUDIJA U POŽAREVCU JE U OKVIRU IPA PROJEKTA PREKOGRANIČNE SARADNJE RUMUNIJE I SRBIJE UGOSTILA KOLEGE IZ RUMUNIJE KOJI SU PRI RADNOJ POSETI OBIŠLI ZEMLJIŠTE NA KOJIMA SE GAJI VINOVA LOZA I VOĆA A CILJ PROJEKTA JE OČUVANJE AUTOHTONIH SORTI VOĆA I VINOVE LOZEVisoka tehnička škola strukovnih studija je u fazi realizacije još jednog u nizu projekata prekogranične saradnje Rumunuije i Srbije koji je finansiran je od strane Evropske Unije. Cilj projekta je očuvanje autohtonih sorti voća i vinove loze. Obzirom da smo sve podložniji uticajima klimatskih promena koje se osećaju na globalnom nivou, dolazimo u realni problem sa proizvodnjom hrane.
Tim iz Rumunije iz Temišvara koji radi na ovom projektu bio je prošle nedelje u radnoj poseti kolegama iz Požarevca. O projektu smo čuli nešto više od direktora Visoke Tehničke škole Vladana Đulakovića.

Projekat je zvanično otvoren 21.04.2017. na svečanoj ceremoniji u Temišvaru a biće zatvoren na finalnoj konferenciji 21.10.2018. godine. Dužina trajanja projekta je 18 meseci. Tokom implementacionog perioda obe projekntne strane radile su na mapiranju terena i lokaliteta sa autohtonim sortama voća i vinove loze gde su praćene sledeće vrste : jabuka, kruška, breskva, kajsija i vinova loza. Svaka od pomenutih vrsta ima po nekoliko autohtonih sorti i varijeteta.

Uzorci zemljišta se sakupljaju radi analiza a takođe i biljni materijal za detaljne morfološke analize i determinaciju jer postoji mogućnost da se na teritoriji Rumunije, uz granicu sa Srbijom gaje isti ili slični varijeteti. Uz intenzivnu komunikaciju, stvaranje mreže i baze podataka, kao dodatni bonus projekta jeste i letnja škola za studente gde se kroz informativne radionice upoznaju sa tematikom projekta. Takođe, projektom su predviđena i dva treninga na kojima će se farmeri kroz stručna predavanja stručnjaka iz oblasti obuhvaćenih projektom, obučiti o mogućnostima uzgajanja autohtonih sorti. Projektom je Visoka tehnička škola strukovnih studija dobila izuzetno bitnu opremu velike vrednosti koja će budućim studentima omogućiti i olakšati istraživački rad. Pored mnogostrukih pozitivnih stvari koje ovakav tip projekata nudi, takođe je potrebno uložiti priličan trud kako bi se papirološki i administrativno pokrio svaki trošak i delatnost u okviru projekta.
Naš tim sačinjavaju Dr Vladanka Stupar, dr Tatjana Sekulić,dr Milivoje Milovanović,Rade Medić i Msc Darko Stojićević na čelu sa direktorom škole Vladanom Đulakovićem.

Koliko je veliki značaj ovog projekta kako za Srbiju tako i za Rumuniju saznali smo od Eleoneore Nistor profesora na banatskom univerzitetu i saradnika iz Rumunskog tima. Inače, sam projekat vodi gospodin Dorin Camen dekan fakulteta poljoprivrednih nauka i veterinarske medicine "Kralj Mihajlo I Rumunije" iz Temišvara.U Rumunskom timu su još i profesor Dobrei Alina, Gian Carla Velicevici.
Eleonora ističe:
"Ovaj projekat je veoma važan za obe zemlje, jer u pogračnim zonama sa obe strane imamo dosta oblasti koje su pod vinom lozom i zasadima voća. Mi smo zainteresovani da saznamo kako se biljke ponašaju jer se klimatski uslovi se stalno menjanju i nama je stalo da sačuvamo naš genetski potencijal i da dobijemo biljke koje su više otporne na bolesti i gde ćemo imati manju upotrebu hemijskih sredstava i to je veoma važno."
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest