I u tunelu se događaju i kvar i udes, ne samo na putu - možemo li se evakuisati bez panike
Udes, požar, kvar na automobilu. Sve ono što može da se desi na otvorenom putu, može i u tunelu, ali tada je sve drugačije. Situacija je opasnija, reakacije su ograničene, a posledice veće.Igor Terzić, pomoćnik izvršnog direktora JP Putevi Srbije navodi da prosečan vozač u tunelu ima neku vrstu nesigurnosti zbog ograničenog prostora.
"Reakcije vozača i putnika mnogo su drugačije u tunelima i mogu izazvati neke sekundarne incidente. Recimo da se vozač zaustavi u zaustavnoj traci zbog problema na vozilu na otvorenoj deonici puta, može se bezbedno skloniti, iza ograde, propisno obeležiti svoje vozilo. U tunelu, koji nema zaustavnu traku, može se zaustaviti ne znajući da u uslovima smanjene vidljivosti vozilo može naleteti na njega", rekao je Terzić.
Kada zavlada panika, malo je onih koji su u stanju da koriste sistem podrške u tunelu, pokazala su istraživanja. U tunelu postoji sistem koji detektuje požar, zatim sistem javnog razglasa i telefon za komunikaciju sa operativnim centrom.
Terzić takođe navodi da svaki tunel na auto-putu ima odgovarajuću opremu.
"Svaki tunel na auto-putu u zavisnosti od njegove dužine, odnosno ranga puta, inteziteta saobraćaja, on ima odgovarajuću opremu, označene puteve evakuacije, dugački tuneli imaju takozvane cevi za evakuaciju vozila, prolaze za vozila hitnih službi, i na svakih 250 m prelaze za pešake. Dakle ako imate pozar u jednoj tunelskoj cevi, pešaci će kroz te prolaze biti zaštićeni, proći će u drugu cev koja nije zahvaćena požarom", objasnio je Terzić.
Prošle godine ekipe Puteva Srbije intervenisale su 3 370 puta zbog različitih nezgoda u tunelima u Srbiji. Bilo je 18 požara, čak 48 vozača vozilo je u suprotnom smeru u tunelu. Na sreću, niko nije stradao.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest