Golubac - mesto gde se istorija otkriva, pamti i priča
   1 Aug 2025, 10:10    Golubac    rts    Elena Marjanović


Golubac - mesto gde se istorija otkriva, pamti i priča

Dok Muzej Golubac svakodnevno prima turiste i vodi ih kroz vekove istorije, iza kulisa se odvija prava arheološko-istraživačka ofanziva! Tri velika projekta istovremeno – od Rimskog limesa, preko građanskog Golupca, do legende o Milošu Obiliću – stavljaju ovu ustanovu u centar pažnje naučne i kulturne javnosti!


Pored svakodnevnog rada sa turistima, tim Muzeja Golubac neumorno radi i na tri velika istraživačko-izložbena projekta koji mogu trajno promeniti kulturnu sliku čitavog Podunavlja.Do kraja avgusta planiran je veliki skup i izložba posvećena lokalitetu Vihus Coupe 


Drugi projekat, koji već ulazi u zreliju fazu, posvećen je građanskom Golupcu s kraja 19. i početka 20. veka – periodu koji je, iako presudan za formiranje moderne opštine, ostao slabo dokumentovan.  Cilj je da se kroz prikupljanje usmenih svedočenja potomaka i rad u arhivama, rasvetli uloga ljudi koji su razvijali Golubac u privrednom, kulturnom i političkom smislu.


Treći, možda i najemotivniji projekat, bavi se nematerijalnom kulturnom baštinom vezanom za Miloša Obilića, viteza iz srpske epike čije poreklo mnogi vezuju upravo za prostor oko Golupca. Projekat je podržan od strane Ministarstva kulture



Iz Muzeja poručuju da uprkos obimu posla, tim radi s entuzijazmom i verom da će  projekaz biti realizovan do kraja godine


Ono što povezuje sve ove projekte jeste misija muzeja da sećanja pretoči u znanje, a zaborav zameni trajnim svedočanstvima. Kroz arheologiju, arhivistiku, etnologiju i narodno predanje, Golubac se profilisao kao mesto gde se istorija ne samo čuva – već se stalno nanovo otkriva.

Tekst je nastao u okviru projekta „Virtuelna kapija Golupca – moderna promocija tradicije", po osnovu Konkursa o sufinansiranju projekata iz budžeta opštine Golubac, radi ostvarivanja javnog interesa u oblasti javnog informisanja u 2025. godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.




Slične vesti

Muzej Golubac priprema izložbu "Portreti Golupčana krajem 19. i početkom 20. veka"

7 Nov 2025, 12:25

Muzej Golubac uskoro će predstaviti novu izložbu pod nazivom „Portreti Golupčana krajem 19. i početkom 20. veka“,…

Dečija nedelja u Muzeju Golubac - "Mali arheolog"

9 Oct 2025, 13:11

U okviru obeležavanja Dečije nedelje, Ustanova kulture „Muzej Golubac“ ugostila je danas grupu dece iz Predškolske…

Učestvujete u formiranju istorijske zbirke Muzeja Golubac

19 Jun 2025, 12:49

Muzej Golubac poziva građane da zajedno sačuvaju uspomenu na pretke

Ustanova kulture Muzej Golubac uputila je poziv…

Postavite komentar



    Nema komentara za ovu vest

Pretraga

PREUZMI ANDROID APLIKACIJU

sattv-android-aplikacija

Najčitanije vesti

Najnovije vesti

DruštvoOpština Veliko Gradište stipendiraće…

U školskoj 2025/2026. godini, Opština Veliko Gradište raspisala je konkurs…

8 Nov 2025, 11:34

PrivredaPotpisan ugovor za modernizaciju…

Nastavlja se modernizacija hidroelektrana „Elektroprivrede Srbije“, a posle urađenih…

8 Nov 2025, 11:27

KulturaOtvorena izložba plakata kao svedočanstva…

Povodom obeležavanja 80 godina od pobede nad fašizmom i nacizmom, Istorijski arhiv…

8 Nov 2025, 11:21

Kursna lista