Evropska pšenica teško pronalazi kupce
Konkurencija na svetskom tržištu žitarica je prejaka, a izvoz pšenice više nije lak posao za evropske proizvođačePoslednja informacija je da Francuska nije dobila tender u Egiptu – njihova ponuda za prodaju pšenice bila je za sedam dolara po toni viša od konkurencije, tako da su ponovo pobedile Ukrajina i Rusija, preneo je Agroinfonet.
– I ne samo na poslednjem, Rusi prednjače na velikom broju proteklih tendera i eventualno uskoče Rumuni – kaže za Politiku Sunčica Savović, direktorka Udruženja ”Žita Srbije”.
Krajem 2023. na evropskim berzama podvučena je crta – cene su bile niže nego decembra 2022. godine, i to kod pšenice za 39 odsto, kukuruza 49 odsto i uljane repice za 33 procenta. Sve ovo donosi nezadovoljstvo ratara u velikom broju država jer su očekivali bolje prihode. Da li i srpska pšenica teško pronalazi kupce?
– Naravno. U otvorenoj tržišnoj ekonomiji što važi za ostale, važi i za nas. Kako za proizvođače, tako se sudbina preslikava i na trgovce, skladištare, na izvoznike. Svuda je situacija ista i proizvođačima je praktično nemoguće da pokriju troškove – kaže Savovićeva.
Ona napominje da se ne seća za 17 godina, koliko je u ovom poslu, da se od žetve pa narednih šest meseci cena pšenice kreće praktično u istom rasponu, od 18,30 do 18,50 dinara za stočnu do 21,50 dinara za kvalitetnu pšenicu, koja se koristi u mlinarskoj i pekarskoj industriji
.
– Cena se jednostavno ne pomera. Tempo izvoza je bukvalno isti šest meseci ove tržišne godine kao i dve prethodne – ističe Savovićeva.
Prema prognozama, ove godine očekuje se samo 0,84 odsto manja svetska proizvodnja pšenice i za šest odsto manji izvoz, što, kako naglašava, znači i pad tražnje.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest