Danas je Međunarodni dan nenasilja
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog povodom obeležavanja Međunarodnog dana nenasilja, 2. oktobra, ističe posvećenost izgradnji društva zasnovanog na principima tolerancije, poštovanja ljudskih prava, prava nacionalnih i svih drugih manjina, kao i borbe protiv svakog oblika nasilja.U svetu u kom besne ratni sukobi na raznim delovima planete, ovaj dan je važna prilika da se javno podsetimo da je nenasilje univerzalna vrednost koju treba da negujemo, a mir preduslov napretka i normalnog života svake zajednice.
Međunarodni dan nenasilja ustanovila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 2007. godine, kao dan kada se obeležava rođendan Mahatme Gandija, tvorca mirnog otpora i zagovornika nenasilnog rešavanja sukoba. Svakog 2. oktobra svet se podseća na važnost njegovog dela i poruka o potrebi poštovanja jednakosti, pravde, međusobnog uvažavanja, a naročito mira, koje su aktuelne i danas.
Nasilje se ne dešava samo među narodima i u ratnim sukobima, već zna da bude, nažalost, svakodnevno prisutno u životima ljudi, u raznim oblicima, od verbalnog nasilja i govora mržnje na društvenim mrežama, preko fizičkog nasilja među vršnjacima i u partnerskim odnosima, do širenja predrasuda i napada na ranjive društvene grupe.
U borbi protiv ove nerpihvatljive društvene pojave, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog dalo je svoj doprinos, pre svega, kroz zalaganje za primenu odredaba Zakona o zabrani diskriminacije, kojima se zabranjuje izražavanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog ličnog svojstva, u javnim glasilima i drugim publikacijama, na skupovima i mestima dostupnim javnosti, ispisivanjem i prikazivanjem poruka ili simbola, i na drugi način. Pored toga, Ministarstvo je dalo i davaće i dalje doprinos i kroz primenu Zakona o rodnoj ravnopravnosti, kao i tri strategije sa pratećim akcionim planovima: Strategija prevencije i zaštite od diskriminacije (2022–2030), koja sadrži meru koja se odnosi na unapređenje mehanizma za suzbijanje i sprečavanje govora mržnje, Strategija za rodnu ravnopravnost (2021–2030) i Strategija za socijalno uključivanje Roma i Romkinja (2022–2030), koja se odnosi na mere zaštite ove ranjive društvene grupe.
Polazeći od ciljeva Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima Ujedinjenih nacija, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog ističe da je neophodan stalan rad svih subjekata u društvu na razvijanju kulture mira, tolerancije, razumevanja i nenasilja. Svi zajedno moramo nastojati da prevaziđemo predrasude i nerazumevanja koja vode do sukoba, te da u svim sferama društva ohrabrimo primenu principa nenasilja kao načina rešavanja nesporazuma i razlika. Samo tako možemo stvoriti budućnost u kojoj će svako pojedinac i zajednica živeti u duhu solidarnosti ravnopravnosti i uzajamnog poštovanja.
Foto: Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest