
"Prepoznaj me po mirisu: bočice za parfeme iz Viminaciuma"
U okviru manifestacije „Muzeji za 10“, u subotu je održana Evropska noć muzeja u kojoj Narodni muzej Požarevac učestvuje već duži niz godina. Pored stalnih postavki, posetioci mogu videti zanimljive sadržaje osmišljenih za ovu priliku.Jedna od njih je izložba „Prepoznaj me po mirisu: bočice za parfeme iz Viminaciuma“.Narodni muzej Požarevac u Noći muzeja priredio je veoma intresantene postavke vezane za izradu parfema i farmaciju kroz vekove.

Izložba „Prepoznaj me po mirisu“: bočice za parfeme iz Viminaciuma“ sadrži kratku istoriju parfema, sa akcentom na tehnološke aspekte Grčke i Rima. Rimska kultura je ilustrovana bočicama za parfeme iz Viminaciuma, metropole rimske provincije Gornje Mezije, a potom i Prve Mezije.

Etimologija reči „parfem“ potiče od latinskog izraza “perfumum“ koji je označavao mirisni dim nastao prilikom spaljivanja tamjana i drugog mirisnog za vreme religioznih obreda.
Istorija parfema stara je koliko i istorija civilizacije i povezana je sa ličnom higijenom i negom tela. Najstarnji pisani izvori potiču iz drevnog Egipta. Proizvodnju parfema nastavili su mikenski Grci, gde se kult mirisa vezuje se za Afroditu, boginju ljubavi i lepote koja je rođena na Kipru.
Poseban pečat u istoriji parfema ostavili su Rimljani. Kao naslednici i čuvari grčke iistočnih tradicija, oni su nastavili i unapredili upotrebu i proizvodnju mirisnih nota.

Na osnovu analiza bočica parfema poreklo stakla od kojih su sačinjene je uglavnom sa levanta iz Egipta

I farmaceuti koriste staklo za čuvanje lekova
Pojedini lekovi iz rimskog perioda koriste se i danas, a ostaci lekova su pronađeni u iskopinama u Viminaciumu
Farmacija je stara nauka a lekovi, suplementi i kreme se nalaze u apoteci i tamo ih treba tražiti. zaključila je Trifunović
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest