OLED tehnologija, budućnost danas
OLED je najnovija i najnaprednija TV tehnologija, za koju se veruje da će u potpunosti promeniti evoluciju TV uređaja. Ukoliko mislite da je reč o nečemu što je slično sa "LED televizorima", varate se, jer je OLED potpuno drugačija i perspektivnija tehnologija u odnosu na LCD ekrane koji su danas veoma široko rasprostranjeni.Da li je to neka nova podvrsta termina LED koji je često vezan za televizore i monitore? Ne, nije ni blizu tome, OLED je nešto potpuno drugačije, i nije zapravo nova stvar, prisutan je već godinama u različitim tipovima uređaja. OLED je skraćenica za Organic Light Emitting Diodes, ili slobodno prevedeno na naš jezik - organske svetlosno emitujuće diode. Kako je to drugačije od klasičnih svetlosnih dioda, tj. LED-ova sa kojima su svi dobro upoznati? Ključna stvar u celoj priči je to prvo slovo "O", koje simbolizuje organske materije koje se koriste u realizaciji ovog tipa panela. Ono što čini OLED-e organskim je to što poseduju delove koji su napravljeni od molekula ugljenika, vodonika, kiseonika i azota, što su ujedno i elementi koji sačinjavaju 96% mase ljudskog tela.
Priča sa OLED televizorima je počela 2013. kada je LG u januaru ponudio prvi model 55E9700. Problem, kao i sa svom novom tehnologijom u vreme predstavljanja, je jednostavan - cena je bila ogromna. Konkretno, iznosila je oko 15 hiljada dolara za konkretan 55-inčni FullHD televizor.
Ne može se reći da je danas krajem 2015. godine OLED tehnologija baš toliko pristupačna, jer se tek 2018. očekuje prava masovna proizvodnja. Mada, s obzirom da je pre skoro pa tri godine 55-inčni OLED televizor koštao 15.000$, a sada 55-inčni FullHD OLED košta 1800$, to je stvarno drastičan pad u ceni. Naravno, danas postoje i skuplji LG OLED 4K televizori, počevši od 3000$ pa do 5000$ za veće 65-inčne dijagonale, što je opet i prihvatljivo obzirom na to da je OLED vrlo slabo rasprostranjen i još uvek je u razvoju kada su televizori u pitanju. Ideja kompanije LG kao lidera na ovom polju je da u narednim godinama približi OLED televizore prosečnom potrošaču, učini ih još pristupačnijim, sa ciljem da eventualno zamene naše postojeće LCD i Plazma televizore.
0 Komentara
Nema komentara za ovu vest