4. FEBRUAR SVETSKI DAN BORBE PROTIV RAKA
U svetu je prošle godine obolelo 18 miliona ljudi, a zabeleženo je više od devet i po miliona smrtnih ishoda. U Srbiji godišnje oboli više od 36.000 ljudi, a umre 20.000. Među 40 evropskih zemalja, Srbija je na drugom mestu po umiranju i na 12. po obolevanju od raka, podaci su na Svetski dan borbe protiv raka. Maligne bolesti mogu biti sprečene i, ako se otkriju na vreme, potpuno izlečene. Ministarstvo zdravlja i RTS su pre godinu i po dana pokrenuli Nacionalnu kampanju "Rak je izlečiv" - ciljevi su bolja prevencija, bolja dijagnostika i bolje lečenje. Najveći broj obolelih na teritoriji Vojvodine leči se u Kliničkom Centru u Novom Sadu i u Institutu u Sremskoj Kamenici.Direktor Kliničkog centra Vojvodine Petar Slankamenac rekao je da svi onkološki bolesnici bivaju upućeni u Klinički centar na dijagnostiku.Slankamenac je rekao da imaju za sada dobru opremu, a u planu je i novi mamograf.Kako kaže, do sada je za taj klinički centar kupljeno dosta nove opreme."Anglio sala radi već u punom obimu. Planiramo kupovinu visokosofisticirane opreme, kao i rekonstrukciju 30.000 kvadratnih metara", najavio je direktor Kliničkog centra.









0 Komentara
Nema komentara za ovu vest